Panorama 1453’e Büyük İlgi

Etkinlikler
Ayasofya ve Topkapı Sarayı müzeleri, Türkiye’de yıl içerisinde en çok gezilen müzeler olarak hep ilk sırada yer alır. Diğer müzelerin ziyaretçi sayıları ise genelde beklenen rakamların hep altın...
EMOJİLE

Ayasofya ve Topkapı Sarayı müzeleri, Türkiye’de yıl içerisinde en çok gezilen müzeler olarak hep ilk sırada yer alır. Diğer müzelerin ziyaretçi sayıları ise genelde beklenen rakamların hep altında kalır. Fakat daha birkaç ay önce açılan bir müze var ki; ziyaretçi sayısı şimdiden bu iki müzeye yaklaştı.  
 
Geçtiğimiz şubat ayında açılışı gerçekleştirilen ve dünyanın tek tam panoramik müzesi olan "İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi" deyim yerindeyse ziyaretçi akınına uğruyor. Müzeyi bugüne kadar yaklaşık 500 bin kişi ziyaret etti. Topkapı’daki eski Trakya Otogarı’nın bulunduğu bölgenin düzenlenmesi ile yapılan ‘Topkapı Şehir Parkı’nın içerisindeki müzeyi günde ortalama bin beş yüz kişi ziyaret ediyor. Bu rakam hafta sonlarında iki katına çıkıyor. Bazen yoğunluktan müzenin zarar görmemesi için ziyaretçiler 50’şer kişilik gruplar halinde müzeye alınıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’ye bağlı Panorama 1453 Tarih Müzesi, şimdiden İstanbul’a düzenlenen turların durak noktalarından biri haline geldi. Böyle giderse müzenin ziyaretçi sayısı yakın zamanda yılda yaklaşık iki buçuk milyon ziyaretçi alan Ayasofya ve Topkapı Müzesi’nin ziyaretçi sayılarını yakalayacağa benziyor.

Fethİn ruhunu yaşatIyor

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin insanların uzun zamandır beklediği bir mekan olduğunu söylüyor. Bugüne kadar fethe yaraşır bir müzenin olmayışının İstanbul için bir eksiklik olduğunu ifade eden Bayhan, "Biz yıllardır fetih kutlamasını gemilerin karadan yürütülmesinden ibaret olarak gördük. Halbuki fethin ruhunu yaşamak gerekiyordu. Panorama 1453, tam panoramik müze olması hasebiyle ziyaretçilere sonsuzluk hissi veriyor ve sanki o anı yaşatıyor." diyor. Müzeye olan yoğun ilgiyi, bir eksikliğin giderilmesi ve müzenin dünyada tek olan özelliklerinin yanında bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından vatandaşlara tavsiye edilmesine bağlayan Bayhan, müzenin oluşma sürecinde çalışan sanatçıların ortaya koydukları ruhun da bunda payı olduğuna inanıyor. Müzenin dünyanın ilk tam panoramik müzesi olmasının, İstanbul’u ziyaret eden yabancı turistlerin de ilgisini çektiğini anlatan Bayhan, "Gerek vatandaşlarımız gerekse eğitimciler için ciddi bir kazanım oldu. Eğitim teknolojilerinde görsellik çok önemlidir. Yaşayan bir müze olarak öğrencilere göstermeniz ciltlerle kitabı onlara sunmanız, bizatihi olayları onlara yaşatmanız anlamına geliyor." ifadelerini kullanıyor.

‘Fethİ yenİden yaşatIyor’

Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde, 3 bin m²’lik bir alan içerisinde sınırları olmayan ve ziyaretçilerde sonsuzluk duygusu uyandıran 360 derecelik bir resim bulunuyor. Resmin en temel özelliği, üç boyut etkisi uyandırması. Resmin 650 m²’lik alanı gerçekten üç boyutlu ve burada kuşatmada kullanılan topların, top arabalarının, barut fıçılarının imitasyonları yer alıyor. Eserdeki figürlerin sayısı 10 bin civarında. İzleyici, platforma çıktığı anda resmin gerçekliğini kavrayamamanın ve başlangıç-bitiş noktalarını bulamamanın şaşkınlığıyla 10 saniye kadar şok yaşıyor. Üstelik savaş sesleri ve arka planda çalan mehter marşı da ziyaretçilere fetih anını yeniden yaşatıyor. Müze çıkışındaki holde, fetihle ve Fatih Sultan Mehmet’le ilgili bilgilerin yer aldığı tablolar bulunuyor. Ayrıca fethi anlatan kısa bir animasyon filmi de holde bulunan LCD ekranlarda sürekli gösteriliyor.

Müzeye nasıl gidilir

Panorama 1453 Tarih Müzesi Topkapı, tramvay durağının hemen yanında bulunuyor. Müzeye araçla gitmek istiyorsanız; E-5 Boğaziçi Köprüsü istikametinden Topkapı Aksaray kavşağı, havaalanı istikametinden ise Topkapı-Zeytinburnu kavşağından girip minibüs otoparkının yanından müzeye ulaşabilirsiniz. Müzeyi her gün 08.30-19.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Ücretler ise tam 5, öğrenci 3 TL
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme