‘Padişahların Zaferi’ Tuvallerde

Etkinlikler
Osmanlı hanedanının portrelerini 3 yıllık bir çalışmayla tuvale aktaran ressam Abdurrahman Kaplan’ın sergisi sanatseverlerle buluştu. Sanatçının 36 Osmanlı padişahını tuğralarıyla birlikte işled...
EMOJİLE

Osmanlı hanedanının portrelerini 3 yıllık bir çalışmayla tuvale aktaran ressam Abdurrahman Kaplan’ın sergisi sanatseverlerle buluştu. Sanatçının 36 Osmanlı padişahını tuğralarıyla birlikte işlediği sergide, padişahların 20 metrekarelik dev boyuttaki soy ağacı da yer alıyor.

Hacettepe Üniversitesi Sanat Müzesinin ev sahipliği yaptığı ”Padişahların Zaferi” isimli sergide, 623 yıl hüküm süren, çağ açıp çağ kapatan Osmanlı hanedanı, tuval üzerine akrilik portrelerle izlenime sunuluyor.

Sanatçı, çalışmalarında minyatür sanatının renkçi yüzey estetiğini kullanırken, 36 büyük boy portrenin her birinin altında padişahların özgün tuğraları da bulunuyor.

Geleneksel portre çalışmalarından farklı olarak, tuvallerin farklı dış formlarıyla da dikkat çektiği sergide, Osmanlı kültürünü simgeleyen, çadır, cami, padişah kaftanı, surlar gibi ögeler de kullanılıyor.

Sergi, 30 Kasım‘a kadar Hacettepe Üniversitesi Sanat Müzesi‘nde sanatseverlerle birlikte olacak.

Geleneksel sultan portreleri değiller

Ressam Abdurrahman Kaplan, sergide 36 sultan portresini kendi imgelem ve hayal dünyasıyla bütünleyerek bir kompozisyon yarattığını söyledi.

Sergi üzerinde 2006 yılından bu yana çalışma yürüttüğünü ifade eden Kaplan, ”Aslında bunlar öyle 3 yıl içerisinde ortaya çıkacak şeyler de değil. Fikir aşaması uzun süreden beri devam ediyordu” dedi.
Çocukluk yıllarından bu yana tarihe ilgi duyduğunu anlatan sanatçı, ”Çocukluğumdan beri kültürüyle, coğrafyasıyla, doğasıyla, insanımızla ilgili resim yapmak istiyordum. Bu yönde pek çok çalışmam oldu. Bu sergi de onlardan biri” sözleriyle çalışmasına ilişkin bilgi verdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme