Özyağcılar, Merak Edilenleri Yanıtladı

Etkinlikler
Türk sinemasında oynadığı karakterlerle her kesimin beğenisini kazanan usta oyuncu Erdal Özyağcılar, Türk halkı tarafından oldukça sevilen ”Sütçü Ramiz” karakterinden sonra yeni dizisinde ...
EMOJİLE

Türk sinemasında oynadığı karakterlerle her kesimin beğenisini kazanan usta oyuncu Erdal Özyağcılar, Türk halkı tarafından oldukça sevilen ”Sütçü Ramiz” karakterinden sonra yeni dizisinde de ”Halit Karadağ” rolüne büründü.

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan ”Karadağlar” dizisinin çekimleri için Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Yeşilyurt ve Adatepe köylerini adeta mesken edinen Özyağcılar, dizi setinde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Bugüne kadar onlarca film, tiyatro ve dizide rol aldığını anlatan Özyağcılar, tiyatro yaşantısı sırasında yönetmen Ertem Eğilmez’i tanıdığını ve Eğilmez’in komedi filmlerinde rol aldığını söyledi. Daha sonra Atıf Yılmaz ve Şerif Gönen gibi ünlü yönetmenlerin filmlerinde rol aldığını kaydeden Özyağcılar, televizyon dizilerindeki serüvenin ”Bizimkiler” ile başladığını anlattı.

Yaklaşık 24 yıldır sürekli dizilerde rol aldığına işaret ederek, Karadağlar’ın 14’ncü dizisi olduğunu bildiren Özyağcılar, ”Bunların arasında gerçekten seyircinin belleklerine kazınanlar, Bizimkiler, Şehnaz Tango ve çok kısa olmasına rağmen Beşik Kertmesi oldu. Son 6 yıldır da ‘hattrick’ (üçleme) yaptım. O da Yabancı Damat, Elveda Rumeli ve Karadağlar” diye konuştu.

Oynadığı karakterlerin kendisiyle özdeşleşmesinin gerek senaryo, gerekse de rol arkadaşlarının performanslarıyla orantılı olduğuna dikkat çeken Özyağcılar, sözlerine şöyle devam etti:

”Dizi film denince sıralama şöyle oluyor; senaryo, doğru cast, oyunculuk, bu arada da rejisör, kamera ve ışık. Onun için de senaryo çok belirleyici oluyor. Son yıllarda çok çok iyi senaristler ortaya çıktı. Dizi film mantığını çözmüş senaristler var. Yapımcılar ve kanal sahipleri, iyi diziler çekildikçe deneyim kazanıyorlar, daha az beğenir oluyorlar ve daha mükemmeli arıyorlar. Bu da yazılan yüzlerce senaryodan bir ya da ikisine şans vermeyi gerektiriyor. Tüm bunlar da çıtayı yükseltiyor.”

”KARADAĞLAR DİZİSİ TUTULDU”

Son olarak rol aldığı Karadağlar dizisinin izlenme oranlarında ilk sıralarda yer aldığını anlatarak, bundan dolayı mutluluğunu dile getirdi.

”Benim hiç bir zaman oynadığım karakteri kendime yakıştırma gibi durumum olmadı ve böyle düşünmedim” diyen Özyağcılar, oyunculuğun, insanın kendi yaşantısından ve duygularından ortaya çıktığını söyledi.

Özyağcılar, kendisinin ne Halit Karadağ, ne Sütçü Ramiz, ne de Baklavacı Kahraman olduğunu ifade ederek, ”Ama belki duygularımda biraz Baklavacı Kahraman’lık vardır, belki bir dönem Sütçü Ramiz gibi duygulara sahip olmuşumdur. Zaman zaman kafam bozulursa Halit Karadağ gibi düşünebilirim. Ama tüm bunlar o olmak anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

Dizide eşi Güzin ve kızı Zeynep Özyağcılar ile rol aldığının anımsatılması üzerine usta oyuncu şunları kaydetti:

”Eşim ve kızımla oynamak denk geldi. Senaryo da ‘cuk’ oturdu. Gerçekten Güzin, Esma Kadın’ı çok iyi oynuyor. Ona çok büyük bir can kattı. Nazlı rolü de kızım Zeynep’e çok yakıştı. İkisi de çok iyi oynuyorlar. Böyle denk gelince niye yapmayalım dedik, iyi de oldu.”

Erdal Özyağcılar, bugüne kadar film ya da dizilerde babacan tavrı veya neşeli haliyle hafızalara kazındığını ancak Halit Karadağ rolünde bambaşka bir şekilde izleyici karşısına çıktığını hatırlatanlara, şu yanıtı verdi:

”Seyirciyi biraz şaşırtayım dedim. Ancak seyirci beni bu rolümle de sevmiş, bayılıyorlar. Örneğin Küçükkuyu’da bazı akşamlar yemek yediğimiz bir yer var. Geçen gün 15-20 kişi bizim diziyi seyrediyormuş. 11. bölümde bir sahne vardı. Seyit benim yakama sarılıp da ‘Halit Ağa’ diyordu. Orada alkış kopmuş. Bravo Seyit demişler. Bunu bana anlatılar. Ama sonunda ‘biz seni de seviyoruz’ diyorlar.”

”AHMET TARIK TEKÇE’Yİ ÇOK SEVİYORUM"

Türk sinema tarihinde değer verdiği sanatçılardan da söz eden Erdal Özyağcılar, 1960’lı yıllarda pek çok filmde rol alan ve ”kötü adam” karakteriyle tanınan Ahmet Tarık Tekçe’yi çok sevdiğini söyledi.

Tekçe için bir zamanlar ”Kitapsız ilim, Ahmet Tarık Tekçe’siz film olmaz” diye bir slogan oluştuğuna değinen Özyağcılar, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Hakikaten öyleydi. Hep kötü adam rollerinde oynardı. Fakat ben onun kadar sempatik, sevecen bir insan görmedim. Oyunculuğu da çok iyiydi. Galiba ben onu çok sevdiğim için biraz ondan mı bulaştı bana? Ahmet Tarık Tekçe’nin kötü adam oynama formatını çok yakalamaya çalışmıştım, çok seyrediyordum filmlerini. Enteresan bir şeydi. Oynadığı karakterlerde epik bir unsur vardı. Evet kötü adamı oynuyordu ama o Ahmet Tarık Tekçe idi. Şimdi sanki bunu kendimde görüyorum. Evet, Halit Karadağ’ı oynuyor ama o Erdal Özyağcılar. Olayın içinde epik bir yabancılaştırma var. Bir de seyircilerimden sıklıkla şu geliyor, ‘çok güzel oynuyorsun ama gözünün o çocukluğu, iyiliği hiç değişmiyor’ diyorlar. Bu da çok hoşuma gidiyor.”

Erdal Özyağcılar, dizinin çekimlerini yaptıkları Yeşilyurt ve Adatepe köyünde yaşayan halkla diyaloglarının çok iyi olduğunu, kendilerini çok sevdiklerini belirterek, ”Biz de onları çok seviyoruz. Halktan bazılarını dizede oynatıyoruz, bazılarını oynatmıyoruz. Oynamayanlar bize küsüyor. Sonra da onları oynatıyoruz. Her şey güzel gidiyor” dedi.

internethaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme