Osmanlı Vakıf Arazilerine Ne Oldu?

Etkinlikler
Kuzey Haber Ajansı ve Yedirenk Film Yapım işbirliği ile hazırlanan ‘Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs’ belgeseli yakında TRT’de yayınlanacak. Dün akşam kalabalık bir davetli grubunun...
EMOJİLE

Kuzey Haber Ajansı ve Yedirenk Film Yapım işbirliği ile hazırlanan ‘Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs’ belgeseli yakında TRT’de yayınlanacak. Dün akşam kalabalık bir davetli grubunun katılımıyla gerçekleştirilen galada tanıtımı yapılan ve 30’ar dakikalık 6 bölümden oluşan belgesel, Kıbrıs Barış Harekatı‘nın yıl dönümünü olan 24 Temmuz’da TRT 1’de yayınlanmaya başlayacak.

(Soldan Sağa): Halit Sarayoğlu, İslam Gemici, Muzaffer Şenel, Mustafa Haşim Altan , Sema Sezer, Furkan Bayraktar, Aşağıdakiler (Soldan Sağa): Yavuz Koral, Kamil Çatak

Kuzey Haber Ajansı ve Yedirenk Film Yapım işbirliği ile hazırlanan ‘Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs’ belgeselinin galası TRT’nin Tepebaşı Stüdyosu’nda gerçekleştirildi. Galaya KKTC Turizm ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ile çok sayıda davetli katıldı.

İSRAFİL KARALAY Galada konuşan Yedirenk Film Yapım Yönetim Kurulu Başkanı İsrafil Kuralay, bundan önce de ‘Almanya’da Türk İzleri’ adlı bir belgesel çektiklerini ve bu çalışmaları bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini söyledi. Almanya’da Türk İzleri adlı belgeselde Viyana’nın Osmanlı’dan çıkmasının ardından burada kalan 400 bin Türk’ün mirasını konu aldıklarını ifade eden Kuralay, ‘Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs’ belgeselinin de Kıbrıs’ta Türk tarafının haklı davasını duyurması için bir başlangıç olduğunu ifade etti. Kıbrıs’ın 1878’e kadar sadece Osmanlı toprağı olduğunu vurgulayan Kuralay, Osmanlı adanın sosyal ve kültürel hayatını vakıf kültürüyle yeşerttiğini ve Kıbrıs’a hayat verdiğini kaydetti. Osmanlı’nın vakıf arazilerinin daha sonraki İngiliz ve Kıbrıs Rum yönetimince yağmalandığını belirten Kuralay, bu yapılan yağmaya ve vakıf arazilerimizin el değiştirmesine dikkat çekmeye çalıştıklarını söyledi. Kuralay, böylece vakıf arazilerinin belgelenip ortaya konmasıyla siyasi karar alıcıların Kıbrıs konusunda daha rahat hareket edebileceklerini ifade etti.

Kuralay, konuşmasında Kuzey Haber Ajansı’yla birlikte yakında hayata geçirecekleri projeler hakkında da bilgi verdi. Kuralay, yine TRT’de yayınlanacak, Uzak Asya’da Türkler belgeseli ile Endülüs sonrası bu ülkede kalan Müslümanlarla ilgili bir belgesel çalışmasını da yürüttüklerini anlattı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme