Osmanlı Breguetleri Topkapı’da

Etkinlikler
Zamana hakim olma isteğinin bir tezahürü olsa gerek, saatler insanoğlunun en yakın dostları oldu tarih boyunca. Güneş saatleri, su saatleri, kum saatleri yerini zamanla mekanik hatta elektronik saatle...
EMOJİLE

Zamana hakim olma isteğinin bir tezahürü olsa gerek, saatler insanoğlunun en yakın dostları oldu tarih boyunca.

Güneş saatleri, su saatleri, kum saatleri yerini zamanla mekanik hatta elektronik saatlere bıraktı. Tik tak’larıyla zamanın akıcılığını hatırlatan saatler estetikle de birleşince şaheserler çıktı ortaya. Breguet’nin Osmanlı saat şaheserleri ise Topkapı Sarayı’nda tarihin şahitliğini yapıyor şimdi. Osmanlı ve Avrupa saraylarını süsleyen Breguet saatlerinin ‘Osmanlı Koleksiyonu’ ilk kez Topkapı Sarayı’nda sergileniyor. Abraham Louis Breguet’nin Osmanlı saraylarını süsleyen 250 yıllık saatleri, zarafetleriyle tarihe damgasını vurmuş. Tektaş AŞ’nin katkılarıyla düzenlenen serginin başyapıtları arasında Breguet’nin Sultan II. Mahmut‘a özel yaptığı ve bir saat şaheseri olarak bilinen ‘Pendule Sympathique’ de bulunuyor. Önceki gün Topkapı Sarayı Divit Odası’nda açılan sergide on beş saatin yanı sıra dönemin padişah portreleri ve Paris’in ilk Türk büyükelçisi Seyit Ali Efendi ile Breguet arasında yazılan mektuplar da var.

Saatçilik alanındaki icatlarının yanı sıra sanatsal tekniğiyle de tanınan Breguet‘nin en önemli buluşlarından birisi 1801 yılında gerçekleştirdiği Tourbillon isimli mekanizma. Bu mekanizma mekanik saatlerdeki en yüksek ayar hassasiyetini garantiliyor. III. Selim, II. Mahmut, Napoleon Bonarparte, Kraliçe Marie-Antoinette, Rus Çarı Alexander, İngiltere Kraliçesi Victoria, Sir Winston Churchill gibi birçok önemli isimle tarihte buluşan Breguet saatleri, Balzac, Puşkin gibi yazarların o devri yansıtan eserlerine de konu olmuş. Breguet’nin teknikle sanatı bir araya getirdiği şaheserlerini görmek için 30 Ağustos’a kadar yolunuzu Topkapı Sarayı’na düşürebilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme