Ortak Tarih Ortak Kültür

Etkinlikler
"Suriye Tanıtım Günleri – Ortak Tarih Ortak Kültür’’ başlığı altında gerçekleşecek olan ve 3 gün sürecek program Bayrampaşa Forum İstanbul’da  düzenlenecek.. Son döne...
EMOJİLE

"Suriye Tanıtım Günleri Ortak Tarih Ortak Kültür’’ başlığı altında gerçekleşecek olan ve 3 gün sürecek program Bayrampaşa Forum İstanbul’da  düzenlenecek..

Son dönemlerde gerçekleşen sıcak diyaloglar çerçevesinde bilindiği üzere pek çok ülke ile karşılıklı vizelerin kaldırılmasına karar verildi. Bu ülkeler arasında en önemlilerden biri olarak gördüğümüz Suriye ile Türkiye arasında ki ilişkileri daha da güçlendirme adına Bayrampaşa Belediyesi Başkanı Hüseyin Bürge’nin çabalarıyla Forum İstanbul’da "Ortak Kültür, Ortak Tarih" mesajıyla 3 gün sürecek "SURİYE TANITIM GÜNLERİ" gerçekleştirilecek…

Yemek çeşitlerinden folklor kültürüne, resim sergilerinden fotoğraf çalışmalarına kadar tüm detaylar en ince noktasına kadar düşünüldü.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti’nin gösterdiği yoğun çabalara bir nebzede olsun katkıda bulunmak isteyen Bayrampaşa Belediyesi Başkanı Hüseyin Bürge: ’’Yüzyıllardır aynı coğrafyada benzer kültürlerle yoğrulan bu iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmek için gerçekleştirilecek bu önemli günlere ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyorum. Suriye ile Türkiye arasında ki bu yakınlaşma, gerçekleştireceğimiz ortak kültür ve tarih günleriyle daha da önemli bir konuma gelecektir. Bizler aynı coğrafyada ortak bir tarih anlayışıyla ve benzer kültürlerle bugünlere kadar geldik. Artık savaşma, birbirimizi kırma, zarar verme günü değildir. Hepimiz kardeşiz. Hepimiz Adem ile Havva’dan geliyorsak bu gerçeği hiç kimse değiştiremez. Suriye’yi tanıtacağımız bu önemli günlerde de bu kardeşliği ve bağı güçlendireceğimize yürekten inanıyorum. Suriye’nin yemek çeşitlerinden tutunda, folklor kültürüne, resim sergilerinden fotoğraf çalışmalarına kadar, kültür ve tarih anlamında akla gelebilecek her detayın düşünüldüğü ve tanıtımının yapılacağı bu önemli projenin bir benzerinin de en yakın zamanda Suriye’de yapılacağını düşünmek bile bana şimdiden büyük bir heyecan yaşatıyor. Suriye‘deki kardeşlerimiz de bizim kendi kültürümüzü ve tarihimizi en az buradaki çalışma kadar ayrıntısıyla görmüş olacaklar. Umarım bu tarz kültür çalışmaları hız kazanarak devam eder" dedi.

Forum İstanbul‘da gerçekleşecek olan bu önemli tanıtım günlerinde; Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN, Suriye Arap Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Safwan GHANEM, Arap başkonsolosları, iş adamları, siyaset ve bürokrasi dünyasının önde gelen simaları da hazır açılışta hazır bulundular.

PROGRAM

Tarih: 15-16-17 Şubat
Yer: Forum İstanbul Alışveriş Merkezi / Bayrampaşa

Not: Sergi gün boyu devam ediyor ama etkinlikler saat 17:00’den sonra başlıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme