‘Orkestra’ Afrika Yolcusu

Etkinlikler
Devlet Tiyatrolarının görsel bazda son teknolojiyi kullanıldığı ‘Orkestra’ adlı çocuk oyunu Afrika yolcusu. Oyun, Kamerun‘da sahnelenecek. Tiyatronun yeni sezon oyunlarında...
EMOJİLE

Devlet Tiyatrolarının görsel bazda son teknolojiyi kullanıldığı ‘Orkestra’ adlı çocuk oyunu Afrika yolcusu. Oyun, Kamerun‘da sahnelenecek. Tiyatronun yeni sezon oyunlarından Orkestra, 8. Çocuk ve Genç İnsanlar İçin Afrika Tiyatro Festivali’ne davet edildi. Oyun, Türkiye’ye gelen gözlemcilerden Kamerun grubunun ilgisini çekti ve ülkelerine davet edildi. Festival, 9-17 Kasım tarihleri arasında Kamerun’da düzenlenecek.

Orkestra‘da , ‘black light’ tekniği kullanılıyor. Sahne tümüyle değil hedeflenen yer aydınlatılıyor. Kullanılan parlak ışıklar çocukların düş dünyasına götürüyor. Zeki Yorulmaz’ın yazıp, Ali Volkan Çetinkaya’nın sahnelediği oyunda Özgür Baş, Bengisu Güzbüzer Doğru, Gökçe Yurtsal, Ebru Gülerarslan, Ahmet Çökmez, Yaşar Özboz ve Nevra Sayar rol alıyor. Orkestra, bir arada olmalarına rağmen orkestra olmayı akıl edemeyen enstrümanlar topluluğunun öyküsünü anlatıyor. Flüt, kontürbas, çello, trampet, trompet aralarında oyun oynarlar ama birlikte müzik yapamazlar. Bu sırada bir orkestra şefi gelir ve onlara birlikte müzik yapmayı anlatır.

Gılgameş, Makedonya’da

Konya Devlet Tiyatrosu’nun Gılgameş oyunu ise Makedonya’ya gidiyor. Umut Toprak’ın sahneye koyduğu oyun, 60. yılını kutlayan Üsküp Tiyatrosu’nun festival açılış oyunu olarak 3 Kasım’da sahnelenecek.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme