‘Onbeşliler’ Çanakkale yolunda

Etkinlikler
Çanakkale Savaşı kahramanlarından “Kınalı Ali“nin memleketi Tokat’ın Turhalilçesinden 15 yaşındaki gençler, Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla Turhal Be...
EMOJİLE

Çanakkale Savaşı kahramanlarından “Kınalı Ali“nin memleketi Tokat’ın Turhalilçesinden 15 yaşındaki gençler, Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla Turhal Belediyesince bu sene de Çanakkale’ye götürülecek.

Çanakkale Savaşı sırasında 15 yaş ve üstünde eli silah tutan gençlerin cepheye gitmesi nedeniyle Anadolu’da yakılan “Hey Onbeşli” ağıdından yola çıkan Turhal Belediyesi, “Onbeşliler dedelerini Çanakkale’de ziyaret ediyor” sloganıyla düzenlediği Çanakkale gezisini bu yıl da sürdürüyor. Geçen sene 15 yaşındaki bin 300 genci Çanakkale’ye götüren belediye, bu yıl ise ilçede 15 yaşında olduğu belirlenen bin 200 genci Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale’ye götürecek. Geziyle, gençlere Çanakkale ruhunun aşılanması hedefleniyor.

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye olarak Çanakkale Savaşı’nın 101. yıl dönümünü ecdatlarının ruhuna uygun kutlama kararı aldıklarını söyleyerek, “Elbetteki Çanakkale Savaşı ile ilgili ne kadar etkinlik yapmış olursak olalım yine de sevdamızın ruhuna uygun bir şey yapmış sayılmayız” dedi.

Çanakkale Savaşı’nın geçen sene 100. yılı olması dolayısıyla 15 yaşındaki bin 300 gencin dedelerinin mezarlarını ziyaret ettiğini anlatan Bekler, şöyle konuştu:

“Cepheye 15 yaşında gidip geri dönmeyeceklerini bilen dedelerinin kabirlerini ziyaret etmek için Turhal’daki 15 yaşında olan tüm gençlerimizi Çanakkale’ye götüreceğiz. Bu proje kapsamında 15 yaşındaki bin 200 gencimizi Çanakkale’ye götürüyoruz. Bu sene İstanbul ve Çanakkale’yi gezdireceğiz, dedelerinin mezarlarını ziyaret ettireceğiz. Çocuklara ‘Dedelerinizin birçoğu 15 yaşındaydı, burada şehit düştüler, burayı size emanet bıraktılar, Siz de dedeleriniz gibi savunmazsanız yurt elinizden gider’ diyeceğiz.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme