Ömer Uluç için anma sergisi

Etkinlikler
Ömer Uluç, ‘Heves Kuşu Durmaz Döner’ adlı kitabının adını şair Baki’den "Deşt-i fenâda mürg-i hevâ durmayıp döner" (yokluk çölünde heves kuşu durmadan döner) ad...
EMOJİLE

Ömer Uluç, ‘Heves Kuşu Durmaz Döner’ adlı kitabının adını şair Baki’den "Deşt-i fenâda mürg-i hevâ durmayıp döner" (yokluk çölünde heves kuşu durmadan döner) adlı dizesinden almıştı.

Usta ressamın içindeki bu heves kuşu, hastalığında bile sürekli oraya buraya uçtu. Hiç durmadı. Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’ndeki "Parçalanmanın Kimyası" ve "Sağ El, Sol El Desenleri" adlı son sergisinde bile hastalığına meydan okurcasına yeni işler üretti, yeni şeyler söyledi. 2010’un Ocak ayında vefat ettiğinde ise ardında pek çok eser bıraktı. Mac Art Gallery, Ömer Uluç’u ölümünün birinci yılında sanatçının çeşitli dönemlerinden oluşan eserleriyle anıyor. 8 Ocak’ta açılacak sergide sanatçının varlıkları spiraller ve yuvarlaklar ile başlayan gittikçe doku, form, karakter ile beraber hayat kazanan yaşam öyküsü ortaya çıkacak yeniden. Her biri yaşayan canlı varlıkları andıran eserler defterden kâğıda, kâğıttan tuvale, tuvalden heykele gerçek bir yaşam öyküsünü izleyiciyle buluşturacak. Ömer Uluç’suz geçen bir yılın ardından ustayı özleyenler yolunu 31 Ocak’a kadar Mac Art Gallery’ye düşürebilir. Zaman)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme