Nuri Pakdil “Asla ve Daima”

Etkinlikler
Haber: Hüseyin Güneş TRT ve Kırk Yapım ortak çalışması olan “Nuri Pakdil – Asla ve Daima” belgeselinin galası dün gece TRT İstanbul Harbiye Radyosu’nda düzenlendi. Türk Edebiya...
EMOJİLE

Haber: Hüseyin Güneş

TRT ve Kırk Yapım ortak çalışması olan “Nuri Pakdil – Asla ve Daima” belgeselinin galası dün gece TRT İstanbul Harbiye Radyosu’nda düzenlendi. Türk Edebiyatının önemli fikir adamlarından olan Nuri Pakdil’in hayatını anlatan belgeselin galasına İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin yanı sıra siyaset, sanat, edebiyat ve basın camiasından çok sayıda davetli bir araya geldi.

Belgeselin gösteriminden önce Nuri Pakdil adına belgesel danışmanı Necip Evlice, projesinin nasıl oluştuğunu ve yapım aşamalarını anlatan bir konuşma yaparak sözü TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e bıraktı. Şahin, "Ne mutlu ki Nuri Pakdil belgeseli kendisi hayatta iken yaptığımız nadir belgesellerden bir tanesi. Nuri Pakdil’i yazarken bile bir kalemle ifade ederken bile ortaya koymak çok zorken omuzumuzda kamera onu anlatmak bir o kadar zor olsa gerek." dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Dikkat ettim Nuri Pakdil ile ilgili konuşmaktan hem Necip hem de Genel Müdürüm kaçındı. Ben de Nuri Pakdil ile ilgili konuşmak gibi bir cesareti kendimde görmüyorum. Kendine has farklı bir kişilik. Nuri Pakdil bizim birikimimizde hayatımızda rolü olan katkısı olan yetişmemizde emeği olan insanlardan birisi." diye konuştu.

Belgeselin Yönetmenliği Mehmet Akif Aydın, Metin yazarlığı ve konsept danışmanlığı Mevlana İdris, seslendirmesi ise İbrahim Sadri tarafından yapıldı. Kullanılan fotoğraf, video ve diğer dökümanlar için Necip Evlice’nin arşivinden faydalanıldı. Belgeselde Pakdil’i yakından veya yazdıklarından tanıyan; Rasim Özdenören, İsmail Kılıçarslan, Şaban Abak, Hakan Albayrak, Sefer Turan, Salih Tuna, İbrahim Paşalı, Atasoy Müftüoğlu, Tarık Tufan, İbrahim Demirci, Necip Evlice gibi birçok önemli isim Nuri Pakdil hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Nuri Pakdil Belgeseli, bugüne dek sadece birkaç fotoğrafı ile bilinen ve tüm girişimlere rağmen hiçbir medya kurumuna yazılı röportaj dahi vermeyen Nuri Pakdil’i bugünkü haliyle kamera karşısına çıkarma iddiası ile önem taşımakta. Özgün düşünceleri ve kararlı duruşuyla Türk edebiyatında güçlü bir ekol oluşturan Pakdil hak ettiği değeri görmemiştir. Nuri Pakdil’i ekrana taşımak şüphesiz çok önemli bir işlevi üstlenme anlamı da taşımaktadır.

Belgesel, Pakdil’in sadece edebi kişiliğini değil gündelik hayatını da ele aldı. Karakteriyle örnek olan yazar her yönüyle ekrana taşınıyor. Nuri Pakdil “Asla ve Daima” Belgeseli’ni 29 Aralık’ta TRT 1 ekranından izleyebilirsiniz.

 

video yukleniyor

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme