Etkinlikler

Nuri Bilge Ceylan’ın Fotoğraf Sergisi Açıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 18. Altın Koza Film Festivali kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğraf sergisi törenle açıldı. 75. Yıl Sanat Galerisi’ndeki sergi açılışında, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni..

Nuri Bilge Ceylan’ın Fotoğraf Sergisi Açıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 18. Altın Koza Film Festivali kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğraf sergisi törenle açıldı.

75. Yıl Sanat Galerisi’ndeki sergi açılışında, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, eski bir Adana fotoğrafını Ceylan’a hediye etti. Ceylan ise fotoğrafı çok beğendiğini belirterek, "Aynı yerden daha önce Adana’ya geldiğimde fotoğraf çekmiştim. Sinemaskop Türkiye kitabında da mevcut. Bunun için anlamı bir hediye oldu" dedi.

‘BÖYLESİNİ DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE GÖRMEDİM’
Nuri Bilge Ceylan, gazetecilerin kentte sinema müzesinin açılacağını hatırlatması üzerine, müzenin Yılmaz Güney ismini taşımasını istediğini belirterek, "Aslında Adana bunu çok çok daha önceden hak eden bir şehir. Adana geçmişte de şimdi de çok önemli sanatçılar çıkartan bir şehir. Buradaki açılışı dünyanın hiç bir yerinde görmedim" diye konuştu.

Cannes ile Altın Koza Film Festivallerini karşılaştırması istenen Ceylan, şunları söyledi, "Cannes çok büyük, ama soğuk bir yer. Orada daha çok para konuşur. Tüm dünyaya satış yaparsınız, başkadır onun doğası. Burası farklıdır, sıcaktır. Adana çok özel bir festival. Ben çok festivale gittim dünyada, buradaki ateşi, motivasyonu hiçbir yerde görmüyorum. Filmimizin buradan yola çıkmasını istememizin sebebi de daha önce Adana’ya geldiğimizde yaşadığımız, gördüğümüz şeyler."

‘TÜRKİYE’Yİ ÇOK SEVİYORUM’
Fotoğrafını çekeceği yerlerin kendisinde duygu uyandırması gerektiğini belirten Ceylan, "Fotoğraf çekerken aradığım özel bir şey yok. Çünkü fotoğrafa çok da zaman ayırabilen birisi değilim. Sinema çok meşakkatli bir iş. Çıktığım gezilerde, mekan arama yolculuklarında çekiyorum. Türkiye’yi çok seviyorum" dedi.

Ceylan, fotoğraflarda kış mevsiminin hakim olmasını da değerlendirerek, "Kar çok sevdiğim bir şeydir. Bana çocukluğumu hatırlatır. Benim çocukluğumun geçtiği Çanakkale’de, o zamanlar kış çok sert olurdu. Karın yağışı masalsı gelir, çocukluğumu hatırlatır" diye konuştu.

‘ADANA’NIN YERİ AYRI…’
Açılışa katılan Yılmaz Erdoğan ise Adana’ya festival için ilk gelişi olduğunu, kentin sinema tarihi ve sektörü açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Sinemadaki ilk kahramanlarının Adanalı olduğunu anımsatan Erdoğan, "Yılmaz Güney, Yılmaz Köksal, İrfan Atasoy. Bunlar benim çocukluğumun yazlık sinemadaki kahramanlarıdır. O nedenle Adana’nın bende ayrı bir yeri vardır" dedi.

Öte yandan Başkan Vekili Aldırmaz ve Nuri Bilge Ceylan, sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi.

İHA
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL