Ntv Tarih’te Bu Ay Ne Var?

Etkinlikler
NTV Tarih’te Bu Ay… Türkiye – İsrail İlişkileri Türkler ve Yahudiler, Osmanlı döneminden beri genel olarak yakın ve olumlu bir ilişki içinde. 1948’de İsrail devletinin kuruluş...
EMOJİLE

NTV Tarih’te Bu Ay…

Türkiye – İsrail İlişkileri

Türkler ve Yahudiler, Osmanlı döneminden beri genel olarak yakın ve olumlu bir ilişki içinde. 1948’de İsrail devletinin kuruluşundan sonra yaşanan süreç ve bugünkü kriz noktasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerçek tarihi.

Dünya tarihini sırtlayan atlar

Atlar yolda, ekonumide, savaşta, avda ve yarışta insanın yazgı ortağı, güç ve statünün senbolü oldu. Çin’den Amerika’ya, Orta Asya’dan Avrupa’ya, uygarlıklar onların sırtından inşa edildi. Kahramanlık öykülerinden, destanlardan ve sanat eserlerinden atlar eksik olmadı. Roma’nın dört bacaklı senatörü İncitatus’tan Atatürk’ün atı Sakarya’ya, Köroğlu’nun efsanevi Kırat’ından Red Kit’in Zeki Düldül’üne, Napolyon’un Marengo’suna insanın can yoldaşlarının 2500 yıllık macerası.

Osman Gazi’nin izinde

Koyunhisar ve Dimbos zaferi, Osmanlı Beyliği’ni devlet olmaya taşıyan dönüm noktalarıydı. Halil İnancık, Osmanlı Devleti’nin kuruluş izlerini arazide araştırdı.

Senede Bir Gün

Şarkısı ve filmiyle meşhur romanın satır araları; eserin yazarı İhsan İpekçi, dostu Nazım Hikmet, Nevin Akkaya ve Ferdi Tayfur çerçevesinde gerçek bir hayat öyküsünü sunuyor.

Boğaz buzla dolu – 1954

Karadeniz’den gelen buzlar İstanbul Boğazı’na dolunca, deniz trafiği kesildi; İstanbullular buzların üzerinde poz verdi. Çetin kıştan geriye anılar ve fotoğraflar kaldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme