Nobel Sahipleri Hiroşima’da

Etkinlikler
Son 40 yıl içinde Nobel Barış Ödülüne layık görülenler, ilk atom bombasının atıldığı sıfır noktasının birkaç kilometre uzağındaki bir otelde biraraya geldi. Nobel Barış Ödülü sahipleri, düzenlenen tör...
EMOJİLE

Son 40 yıl içinde Nobel Barış Ödülüne layık görülenler, ilk atom bombasının atıldığı sıfır noktasının birkaç kilometre uzağındaki bir otelde biraraya geldi.

Nobel Barış Ödülü sahipleri, düzenlenen törende, nükleer silahlara son verilmesi çağrısında bulundu.

Katılımcılar ayrıca, aralarında ödülün bu yılki sahibi hapisteki Çinli muhalif Liu Şiaobo ile Myanmar’ın gözaltındaki demokrasi yanlısı muhalefet lideri Aung San Suu Çii’nin de olduğu diğer Nobel Barış Ödülü sahiplerinin içinde bulunduğu kötü duruma dikkati çektiler.

Zirveye bu yıl, aralarında Tibet’in sürgündeki lideri Dalay Lama, eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı Frederik De Klerk, 1976’da Kuzey İrlanda’daki mezhep kavgasını sona erdirmek amacıyla yaptığı çalışmalarla Nobel Bariş Ödülüne layık görülen Mairead Corrigan, 2005’te nükleer kaynakların silah olarak kullanılmasının önüne geçmek amacıyla yürüttüğü çalışmalarla ödüle layık görülen Muhammed El Baradei’nin de bulunduğu Nobel Barış Ödülü sahipleri katıldı.

Soğuk Savaşı sona erdirmede oynadığı rol nedeniyle 1990’da ödüle layık görülen, dağılan Sovyetler Birliğinin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov, son anda ortaya çıkan bir sağlık sorunu, ABD Başkanı Barack Obama ise Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen G20 zirvesi nedeniyle zirveye katılamadı.

Zirve, ödülü kazananların elde ettikleri başarılara kamuoyununun dikkati çekmek ve Nobel Barış Ödülü’nün en önemli mesajı olan insan haklarına saygıyı vurgulamak amacıyla her yıl düzenleniyor.

Zirvenin açılışında düzenlenen törende, katılımcılara, yerel okullardan gelen çocuklar tarafından, Japonya’da barışı simgeleyen, kağıttan turna kuşlarından yapılmış kolyeler hediye edildi.

Açılışta ayrıca 6 Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima kentindeki atom bombası saldırısından hayatta kalmayı başaran tek kişi olan Akihiro Takahaşi de bir konuşma yaptı.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme