New York Türk Günleri Başladı

Etkinlikler
Bugüne kadar New York‘ta organize edilen en büyük Türk festivali, "New York Türk Günleri" Amerika’nın en büyük tren istasyonu Grand Central Terminal‘de başladı. Her gün yar...
EMOJİLE

Bugüne kadar New York‘ta organize edilen en büyük Türk festivali, "New York Türk Günleri" Amerika’nın en büyük tren istasyonu Grand Central Terminal‘de başladı. Her gün yarım milyon New Yorklunun uğradığı terminalde Türk kültürü Amerikalılara tanıtılıyor. Bir hafta sürecek festivalde, sokak pazarından film festivaline kadar düzenlenecek birçok etkinlikle New York‘ta tam bir Türkiye havası esecek. Festivali düzenleyen Türk Kültür Merkezi New York (TCC) Başkanı Zafer Akın, "Festivalin geçtiğimiz yıllara kıyasla daha coşkulu geçeceğine inanıyoruz. İlk günkü ilgi bunun en açık göstergesi. Geçtiğimiz yıl 200 bin New Yorkluya ulaşmıştık, bu yılki hedefimiz 500 bin.” dedi.

New York Türk Günleri Festivali için şehrin sembolleri arasında yer alan Grand Central Terminal‘in ana salonlarından Vanderbilt yeniden tasarlandı. İstanbul Yeni Cami‘nin iki boyutlu dev fotoğrafıyla farklı bir havaya bürünen terminalde, geleneksel el sanatlarının uygulamalı olarak gösterildiği birçok tanıtım masası kuruldu. Anadolu topraklarında kurulu medeniyetleri sembol eden farklı kıyafetteki figüranlar, katılımcılar tarafından yoğun ilgi çekiyor. Birçok Amerikalı, Osmanlı sultanı ve yeniçeri kıyafeti giymiş figüranla hatıra fotoğrafı çektirmek için kuyruğa giriyor.

Terminale yakın birçok ilk ve ortaokul, festival alanına gezi düzenliyor. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da salon içinde yer alan sahnede konuklara Türkiye’nin değişik yörelerinden halkoyunları ziyafetiyle birlikte Türk halk müziği eserlerinin seslendirildiği küçük konserler veriliyor. İznik çini motifleriyle tasarlanmış 16 çadırla Türkiye’ye ait kültürel ürünlerin tanıtıldığı festivalde lüle taşı işlemeciliği, çarık yapımı, çini, Karagöz, ebru ve kaligrafi gibi geleneksel el sanatlarına Amerikalılar yoğun ilgi gösteriyor. Sema grubu da festivalin en çok dikkat çekenlerinden. Grand Central Terminal’de başlayan festival, 22 Eylül’de New York Film Akademisi‘nde Türk filmleri gösterimiyle son bulacak.

Festival ayrıca New York‘un sokaklarına da yayılacak. Bunun için 41. Sokak üzerine Kapalıçarşı model alınarak bir pazar kuruldu. Türkiye’den birçok ile özgü ürünler burada sergilenerek satılacak. Türk mutfağına dair birçok lezzet de sokak festivalinde yer alacak. 19 Eylül sabah 09.00’dan akşam 18.00’e kadar açık kalacak sokak festivali, dünyanın kalbi sayılan Times Meydanı’na bir sokak uzaklıkta 41. Sokak üzerinde 6 ile 7. Cadde arasında kurulacak. New York Türk Günleri Festivali’nin son üç gününde ise her geçen gün artan izleyici kitlesiyle dikkat çeken Türk filmleri, sinemaseverlerle buluşacak. Uzak İhtimal, Dinle Neyden ve Umut isimli filmler, Amerika’nın ünlü film okullarından New York Film Akademisi sinema salonunda gösterilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme