Naipaul Gerginliği Büyüyor

Etkinlikler
Haber: Samet Doğan İstanbul’da düzenlenecek Avrupa Yazarlar Parlamentosu’nun açılışına V.S. Naipaul’ün davet edilmesiyle ortaya çıkan gerginlik büyüyor. Boşnak asıllı Sırp yönetmen E...
EMOJİLE

Haber: Samet Doğan

İstanbul’da düzenlenecek Avrupa Yazarlar Parlamentosu’nun açılışına V.S. Naipaul’ün davet edilmesiyle ortaya çıkan gerginlik büyüyor.

Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica‘nın Müslüman Boşnak halkına saygısızlık yapmasından dolayı gösterilen tepkilerle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin jüri üyeliğinden çekilmesi geçtiğimiz günlerde gündeme oturmuştu. Bu kez de İslam’ı ve Müslümanları aşağılayan fikirleriyle tanınan Hint asıllı İngiliz edebiyatçı Naipaul’ün İstanbul’da düzenlenecek Avrupa Yazarlar Parlamentosu’na onur konuğu olarak davet edilmesine yazarlar tepki göstermeye devam ediyor.

Toplantıya, Cihan Aktaş’ın ardından Beşir Ayvazoğlu da toplantıya katılmayacağını açıkladı. Yeni Şafak gazetesinde çıkan bir haberde Yazar Rasim Özdenören, "Davet iptal edilmeli" derken, solcu yazar Cezmi Ersöz, "Böyle birinin onurlandırılması Müslümanlara hakaret" açıklamasında bulunduğu öğrenildi.

Naipaul’ün onur konuğunu olarak davet edilmesine tepki göstererek toplantıya katılmayacağını açıklayan yazar Cihan Aktaş ise "Herhangi bir yazar olarak çağrılsaydı katılabilirdim. Ancak ‘onur konuğu’, farklı bir mesaj. 1992’de Hintli aktivistlerin Babür Camii’nin yıkarak onlarca insanı öldürmesini ‘yaratıcı tutku’ ve ‘tarihin dengelenmesi’ diye değerlendiren bir yazarın onur konuğu olması bana ağır gelir." dedi.

Toplantıya katılmayacağını açıklayan bir diğer yazar ise Beşir Ayvazoğlu. Müslümanlara ‘parazit’ diyerek hakaret eden Hint asıllı İngiliz edebiyatçı Naipaul’ün toplantıya katılmasıyla ilgili Ayvazoğlu, “Bana davet yazısı geldiğinde V. S. Naipaul’un adı yoktu. Katıldığını bilmiyordum. Hilmi Yavuz’un yazısından sonra öğrendim. Naipaul’u az çok tanıyordum ama bu denli Müslümanlara ve İslam’a önyargılı olduğunu ‘parazit’ diyerek hakaret ettiğini bilmiyordum. Elbette ben de onur konuğu olarak çağırılmasından rahatsızım. Katılmayı düşünmüyorum.” açıklamasında bulundu.

Solcu yazar Cezmi Ersöz’ün ise “İslamiyet’e inanmış insanları bu denli rencide edici aşağılayıcı yazılar yazan birinin onur konuğu olarak davet edilmesi büyük ayıp ve hakarettir. Ben tepki koyan Hilmi Yavuz, Cihan Aktaş, Salih Tuna ve diğer yazarları alkışlıyorum. Naipaul bu günde kadar en ufak bir özür dilememiştir Müslümanlar’dan. Düşüncelerinin değiştiğine inanmıyorum“ diyerek Naipaul’u protesto ettiği kaydedildi.

İslamcı gençlerin ilgiyle takip ettiği genç yazar Murat Menteş ise yaptığı açıklamayla okurlarını şaşkına çevirdi. Menteş, Mavi Marmara olayında İsrail’i en çok eleştiren yazarlarken, Naipaul konusunda farklı bir tutum sergiledi. Menteş Radikal’e yaptığı açıklamada “ Dünyada birtakım yazarların şu dinden bu dinden, şuna yandaş buna karşı olmaları doğal. 1932 doğumlu Naipaul’ün görüşlerine katılmam ama onun olduğu yer mundar olur diye de düşünmem. Hilmi Yavuz’u da anlıyorum ama o konuşacak diye ben niye çekiliyorum, onu anlamıyorum. Naipaul’ün hayranı değilim ama vampir olarak da görmüyorum. Bence bu işlerde centilmenlik esastır.

İslam’ı ve Müslümanları aşağılayan fikirleriyle tanınan Hint asıllı İngiliz yazar Naipaul, 25-27 Kasım’da gerçekleşecek Yazarlar Parlamentosu’na Yaşar Kemal’le birlikte ‘onur konuğu’ olarak katılmasına ilk tepkiyi gösteren yazar Hilmi Yavuz’un yazısının ardından Yeni Şafak gazetesinde Salih Tuna, ‘Bu şerefsizin burada ne işi var?’ diye yazmıştı.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme