Müzelerde Ortaya Çıkan Şok!

Etkinlikler
Bin 185 adet eser bulunamadı. Bin 192 eser sahte veya taklit çıktı. Bakanlık, Anadolu’nun eşsiz eserlerinin yer aldığı müzelerde envanterden, koruma kalkanına kadar ince ayrıntıları denetledi. D...
EMOJİLE

Bin 185 adet eser bulunamadı. Bin 192 eser sahte veya taklit çıktı. Bakanlık, Anadolu’nun eşsiz eserlerinin yer aldığı müzelerde envanterden, koruma kalkanına kadar ince ayrıntıları denetledi. Denetimler, pek çok eserin yerinde olmadığını ortaya koydu. 95 müze müdürlüğünde denetim yapıldığına dikkati çeken Bakanlık yetkilileri şu görüşlere yer verdi: "Müzelerde sergilenen veya depolarda muhafaza edilen 3 milyon esere özel bir hassasiyet gösterilmiş, eserlerin mevcut durumlarının tespitine önem verilmiştir. Şu ana kadar 98 müze müdürlüğünden 95’inde yapılan denetlemeler sonucunda düzenlenen teftiş raporlarında, bin 185 adet eserin bulunamadığı, bin 192 eserin sahte veya taklit olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca müzelik özelliği bulunmadığı halde 20 bin 470 adet güncel objenin de eski eser olarak değerlendirilerek müze envanterine dahil edildiği anlaşılmıştır."

EN BAŞARILI MÜZELER
Bakanlık yetkilileri, müzecilik tarihinde ilk kez 2006’da kapsamlı denetim yapıldığına dikkat çekti. Hazırlanan raporlarda envanter kayıt ve muhafaza sistemleri, diğer müzecilik hizmetleri açısından en başarılı olan müzeler sıralandı. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Bolu Müzesi, Kütahya Müzesi, Niğde Müzesi ve Sinop Müzesi en başarılı müzeler arasında yer aldı.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme