Monet’ye Servet Ödediler!..

Etkinlikler
Bulgaristan‘da, Fransız ressam Claude Monet‘ye (1840-1926) ait olduğu iddia edilen bir tablo, 12 milyon 800 bin levaya (yaklaşık 14 milyon TL) alıcı buldu. Darik Radyosunun haberine göre, ...
EMOJİLE

Bulgaristan‘da, Fransız ressam Claude Monet‘ye (1840-1926) ait olduğu iddia edilen bir tablo, 12 milyon 800 bin levaya (yaklaşık 14 milyon TL) alıcı buldu.

Darik Radyosunun haberine göre, empresyonist akımın önde gelen isimlerinden biri olan Monet’nin gençlik döneminde yaptığı ileri sürülen ve "Konakta Gezi" adı verilen yağlı boya tablosu, açık artırmayla satışa çıkarıldı.

Basına kapalı yapılan açık artırmada, Bulgaristan Sosyalist İşçi Partisi’nin (BRSP) lideri Çude Georgiev‘in sahibi olduğu tablo, ismi açıklanmayan bir iş adamı tarafından satın alındı.
Georgiev, tabloyu, krediyle aldığı iki traktör karşılığında bir bankaya ipotek ettirdiğini belirterek, "Hem kredi borcumu kapatacağım, hem de yüklü miktarda param olacak. Artık zengin bir insanım" dedi.

Bu arada, Georgiev‘in kredi aldığı bankanın uzmanları ile Bulgaristan Ulusal Sanat Galerisi Genel Müdürü Boris Danailov, tablonun sahte olduğunu ileri sürdü. Danaliov, 21×24 santimetre ebadındaki tablonun 1950’li yıllarda eski Sovyetler Birliği’nde genç ressamlar tarafından yapıldığını iddia etti.

Çude Georgiev ise sahte olduğu yolundaki söylentilerin tablonun değerini düşürmek amacını taşıdığını söyledi. Tabloyu nereden ve ne şekilde aldığını "özel durum" gerekçesiyle açıklamayan Georgiev, yabancı uzmanların bu tabloya satış fiyatından çok daha yüksek değer biçtiklerini öne sürdü.

Tablonun yüksek satış fiyatı ve sahtecilik iddiaları üzerine soruşturma açıldığı bildirildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme