Mısır’da Mehmet Akif Sempozyumu

Etkinlikler
Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı, Mısır’ın başkenti Kahire’de 01-06 Kasım 2010 tarihlerinde "Mehmet Akif Ersoy Uluslararası Sempozyumu" düzenliyor. Kahire Üniversitesinin i...
EMOJİLE

Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı, Mısır’ın başkenti Kahire’de 01-06 Kasım 2010 tarihlerinde "Mehmet Akif Ersoy Uluslararası Sempozyumu" düzenliyor.

Kahire Üniversitesinin işbirliğiyle üniversitenin milli şair Mehmet Akif Ersoy‘un ismini taşıyan salonunda düzenlenecek sempozyum, bugün başladı.

Uluslararası Sempozyum’da farklı ülkelerden katılımcılar tebliğlerini sunacaklar.
6 gün sürecek olan etkinlikler boyunca Kahire Üniversitesi’nde gruplar halinde çalıştaylar gerçekleştirilecek, Mehmet Akif Ersoy ve İstanbul ile ilgili fotoğraf sergisi düzenlenecek ayrıca Türk kültür ve sanatını tanıtıcı Tezhip, minyatür, çini ve ebru sergileri açılacak. Programda ayrıca Türk Sanat Müziği konserleri de verilecek.

Mehmet Akif Ersoy‘un Arap dünyasında daha yakından tanınması hedeflenen sempozyuma İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli ile başta Mısır üniversiteleri olmak üzere çeşitli ülke ve üniversitelerden çok sayıda akademisyenin katılması bekleniyor.

Mehmet Akif Ersoy’un Mısır’da kaldığı 1925-1936 yılları arasında ders verdiği üniversitede, ilk defa milli şair adına uluslararası bir sempozyumun düzenlenecek olması da ayrı bir önem taşıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme