Mesnevi Mahkumlara Rehber Oldu

Etkinlikler
19 yaşında öldürüldüSelçuk Üniversitesi’nin (SÜ) Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki mahkumlara Mevlana’nın ünlü eseri Mesnevi’den...
EMOJİLE

19 yaşında öldürüldüSelçuk Üniversitesi’nin (SÜ) Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki mahkumlara Mevlana’nın ünlü eseri Mesnevi’den yola çıkarak ”sabır ve bir arada yaşayabilmenin sırları”nı anlatıldı.

SÜ Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler,  Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki mahkumlara Mevlana’nın Mesnevi adlı eserinden yola çıkarak ”sabır” ve ”bir arada yaşayabilmenin sırları”nı anlattığını hatırlattı.

Mahkumlar için sema gösterisi sunulduğuna dikkati çeken Şimşekler, Mevlana’nın fikirlerinin her ne adla anılırsa anılsın her geçen gün daha da çok ilgi gördüğünü, insanlar ve ülkeler arası kısır döngülü çekişmeler arttıkça, onun insanca yaşama dair söylediği dizelerin de o derece aranır hale geldiğini bildirdi.

Şimşekler, adları, makamları, dinleri, ülkeleri ne olursa olsun herkesimin Mevlana’nın düşüncelerinden birşeyler bulduğunu belirterek, ”Belki de bu yüzden, eserleri sadece Türkçe’ye değil, tamamen ya da seçkiler halinde birçok dünya diline çevrilmekte ve ilgi görmektedir. Divan Edebiyatı’nın temel taşları olan eserlerin önemli bir çoğunluğunun, Mevlana’nın eserlerinden özellikle Mesnevi’den esinlenerek yazılmış olması, günümüzde de bu etkinin devam etmesi onun her çağa hitap ettiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme