‘Memleket’ Sergisi İstanbul’da

Etkinlikler
Hayatı boyunca ‘Hemşerim memleket neresi?’ sorusuyla defalarca karşılaşmayan yoktur. Bir yakınlık kurma şeklidir bizim için. Fotoğrafçı Serkan Taycan da 10 Eylül’de Galeri Elipsis...
EMOJİLE

Hayatı boyunca ‘Hemşerim memleket neresi?’ sorusuyla defalarca karşılaşmayan yoktur. Bir yakınlık kurma şeklidir bizim için. Fotoğrafçı Serkan Taycan da 10 Eylül’de Galeri Elipsis‘te açılacak Memleket/ Homeland başlıklı sergisinde memleket meselesini ele alıyor. Daha önce Fransa’daki Türkiye Mevsimi etkinlikleri kapsamında Marc Riboud ve Ara Güler‘in fotoğraflarıyla birlikte görücüye çıkan sergide, Anadolu’nun çeşitli illerinde çekilmiş yaklaşık 40 fotoğraf bulunuyor.

Memleket yurt demek

Taycan "Memleket benim için spesifik bir şehirden ziyade daha çok bir ülkeyi, bölgeyi çağrıştırıyor. Ait olunan kendini yakın hissettiğin, insanlar arasındaki ilişkilerin sıcak olduğu bir yer. Daha çok ‘yurt’ gibi aslında," dedikten sonra, fotoğraf projesini hayata geçirme sürecini şöyle anlatıyor: "Benim bu konuyla ilgilenmemim sebebi biraz farklı. Daha çok kaybolan memleket, aidiyet hissi gibi kavramları Anadolu üzerinden sorgulamak istedim. Çünkü bizim kuşağın Anadolu’ya bakışı epey faklılaştı. Aslında çoğumuz büyük şehirlere Anadolu’daki şehirlerden geldik. Büyük şehirlerde yaşıyor olabiliriz ama ne tam yaşadığımız kente ait hissediyoruz kendimizi ne de doğup büyüdüğümüz Anadolu şehirlerine. Biraz bunun nedenleri üzerine yoğunlaştım."

Aslında Taycan’ın fotoğraf projesine kaynak olan sorun sinemamızda Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu, Reha Erdem gibi yönetmenlerin filmlerinde de farklı şekillerde ele aldıkları bir mesele. Taycan da bunun altını çiziyor: "Bu aidiyet meselesinin özellikle bir iki kuşak tarafından farklı alanlarda sorgulanıyor. Ben kişisel olarak yaşadığım bu sorunun bir kuşak meselesi olduğunu biraz da Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini izleyince anladım. Sonra da devamı geldi zaten."

Taycan fotoğraf çekmek için dolaşırken, Anadolu’nun da değiştiğine tanık olmuş. "Karşılaştığım durumlar, yaşadığım olaylar bana hem çok tanıdık hem de bir o kadar da uzak geliyordu," diyor. Tabii yolculuk Taycan’ın Anadolu’ya bakışını da değiştirmiş. "Türkiye’ye bakışımda Anadolu’ya olan saygımın müthiş arttığını söyleyebilirim." diyen Taycan Anadolu’nun özünde barındırdığı insani değerleri daha da yoğun hissetiğini söylüyor.

Fotoğrafları, Malmö Müzesi, Rusya Ulusal Fotograf Merkezi, St.Petersburg gibi uluslararası müze ve galerilerde sergilenen, The New Yorker, Wallpaper, Der Spiegel, Wall Street Journal ve Le Figaro gibi yayınlarda kullanılan Taycan’ın Memleket sergisi 11. Uluslararası İstanbul Bienali’ne paralel olarak açılacak sergiler arasında. Sergi 7 Kasım’a kadar görülebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme