Medresede Yağlı Boya Sergisi!

Etkinlikler
Konya‘da bir camide imamlık yapan Muhsin Kaleli, Müzeler Haftası kapsamında, Selçuklu dönemi eseri İnceminareli Medrese‘de yağlı boya resimlerini sergiliyor. Meram Yorgancı Camisi‘nd...
EMOJİLE

Konya‘da bir camide imamlık yapan Muhsin Kaleli, Müzeler Haftası kapsamında, Selçuklu dönemi eseri İnceminareli Medrese‘de yağlı boya resimlerini sergiliyor.

Meram Yorgancı Camisi‘nde imamlık yapan Muhsin Kaleli (47), yaptığı açıklamada, resme ve fotoğrafa küçük yaşlardan beri ilgisi olduğunu söyledi.

Kaleli, merkeze tayininin çıkmasının ardından Konya‘da Azeri ressam İbrahim Rzayev‘in Mevlana Müzesi yakınlarındaki atölyesinde resim eğitimi almaya başladığını, şu ana kadar 5 karma resim sergisine katıldığını belirtti.

Daha önce yaşadığı Meram‘a bağlı Güneydere köyünde bulunan tarihi eserler ve doğal güzelliklerden ilham aldığını ifade eden Kaleli, şunları kaydetti:

”Yaptığımız yağlı boya resimlerde Güneydere ve doğduğum yer olan Beyşehir’e bağlı Yenidoğan beldesinin büyük etkisi var. Yaşadığım mekanları da yaptığım resimlere aksettiriyorum. Yaptığım tablolara genellikle tarihi ve kültürel eserlerimizi yansıtmaya çalışıyorum. Bu tarih ve kültürle birlikte tabii güzellikleri de sunmaya çalışıyorum. 2000 yılından önce yaptığım kara kalem çalışmalarını pastele döndürdüm. 2005 yılında tanıştığım Azeri ressam İbrahim Rzayev sayesinde de yağlı boya resimler yapmaya başladım. Bugün müze olarak kullanılan Selçuklu taş işçiliği şaheseri İnceminareli Medrese’de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün desteğiyle Müzeler Haftası kapsamında açtığım bu sergideki eserler profesyonellik dönemine ait olanlar. Bugüne kadar resim yapan imam görmeyenler benim mesleğimi duyunca çok şaşırıyor. Din görevlisi her arkadaşımın resim gibi güzel sanatlara eğilmesini isterim.”

Günlük hayatın stres ve sıkıntılarından kurtulmanın tek yolunun güzelliklere sığınmak olduğunu belirten Kaleli, ”İnsanımızın mutlaka bir sanat dalıyla uğraşmasından yanayım” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme