McCurry’den Fotoğrafçılık Sırları

Etkinlikler
”Afgan Kızı” fotoğrafını çeken Steve McCurry, ”İstanbul, fotoğraflamak için seçilebilecek dünyanın en mükemmel şehirlerinden biri” dedi. Dünya çapında en çok bilinen fotoğrafla...
EMOJİLE

”Afgan Kızı” fotoğrafını çeken Steve McCurry, ”İstanbul, fotoğraflamak için seçilebilecek dünyanın en mükemmel şehirlerinden biri” dedi.

Dünya çapında en çok bilinen fotoğraflardan biri olan ”Afgan Kızı” ya da ”Afganlı Kız” isimleri ile tanınan fotoğrafı çeken Steve McCurry, Zaman gazetesinin organize ettiği ”+1T Gazete Tasarım Günleri” etkinliğine katılmak için geldiği İstanbul’a geldi.

İstanbul’un, fotoğrafçılar için çok özel bir şehir olduğunu ifade eden McCurry, daha önceki İstanbul ziyaretlerinde cami fotoğrafları çektiğini belirterek, ”İstanbul, fotoğraflamak için seçilebilecek dünyanın en mükemmel şehirlerinden biri. Coğrafyası, denizi, mimarisi ile bence fotoğrafçılar için, dünyanın en ilgi çekici şehirlerinden biri. Bir dahaki İstanbul ziyaretimde daha kapsamlı bir konu ile İstanbul fotoğrafları çekmeyi isterim” diye konuştu.

İYİ BİR FOTOĞRAFÇI OLMAK İÇİN GEREKEN

McCurry, en iyi olmak için fotoğraf sanatına sadece ilgi duymanın yetmeyeceğini, ”fotoğrafçı olmak zorundayım” diye hissetmek gerektiğini vurguladı. İyi bir fotoğrafçı olmanın gerekliliklerini sayan McCurry, işin zorluklarına dikkati çekti. McCurry, ”Bu işi yapmak için istemek yetmez. Fotoğrafçı olmak zorundayım diye hissetmek gerekir. Fotoğraf sanatıyla geçici bir bağ kurulmamalı. Tam olarak bu işe teslim olunmalı’‘ dedi.

McCurry, günümüzde fotoğraf sanatına ilgi duyanlar için de ”Çok sıkı çalışmaya hazırlıklı olsunlar. Fotoğrafçılıkta kariyer edinmek istiyorlarsa rekabete ve zorluklara hazır olsunlar. Öncelikle fotoğraf tarihini öğrenmeye çalışsınlar. Birçok mükemmel fotoğrafçı ve çok sayıda ilginç fotoğraf var. Son 100 yıla damgasını vuran fotoğraflar var. Öncelikle bunları öğrensinler ve bu fotoğraflar üzerinde çalışsınlar” tavsiyesinde bulundu.

Çok sıkı çalışmanın bile ”en iyi” olmak için yetmeyeceğini ifade eden McCurry, çok çalışmayla iyi bir seviyeye gelineceğini fakat ‘en iyi’ olmak için ayrıca yeteneğe de ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Geçmiş ile bugünün fotoğrafçılığını da kıyaslayan McCurry, bugünün teknolojisinin geçmişe nazaran kullanımının çok daha basit ve kullanıcılar için daha avantajlı olduğunu vurguladı. McCurry, ”Günümüzdeki fotoğraf makineleri, olabilenin en iyisi. Teknoloji mükemmel bir şekilde kendini yeniliyor. Dijital fotoğraf makineleri, filmli makinelere kıyasla çok daha üstün. Dijital makineyle, bugüne kadar olabilenin çok daha mükemmelini elde etmek mümkün. Bunlar yeni jenerasyon için de büyük bir avantaj” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme