Maya Sahnesi yeniden

Etkinlikler
Meltem Yılmaz’ın haberi; Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun (BGST) öncülüğünde kullanılacak sahnenin dün akşamki açılış konseri Kardeş Türküler’dendi. BGST üyeleri, tiyatro oyu...
EMOJİLE

Meltem Yılmaz’ın haberi;

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun (BGST) öncülüğünde kullanılacak sahnenin dün akşamki açılış konseri Kardeş Türküler’dendi.

BGST üyeleri, tiyatro oyuncusu Duygu Dalyanoğlu ve Kardeş Türküler’den Diler Özer’le Maya Sahnesi ve BGST’nin çalışmalarını konuştuk.

“BGST, gösteri sanatları alanında çalışan sanatçıların temel sıkıntılarından biri olan mekân sorununu çözmeye katkıda bulunurken, son yıllarda çeşitliliği artan oyun ve performansların görünürlüğünü arttırmayı hedefliyor” diyor Duygu Dalyanoğlu.

Maya Sahnesi’nin ilk aylık programında da BGST projelerinin yanı sıra Semaver Kumpanya, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, Tiyatro Güzel Şey, Çıplak Ayaklar Kumpanyası ve İlyas Odman’ın da oyun ve performansları yer alıyor. Dalyanoğlu, Maya Sahnesi programına her ay belirli temaların eşlik edeceğini, örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, 7-13 Mart tarihleri arasında kadın temalı gösterimlere yer verileceğini, cumartesi günleri ise çocuk oyunlarının sahneleneceğini söylüyor.

Bilim ve toplum alanında da çalışmalar yürüten BGST’nin son dönemetkinlikleri hakkında bilgi veren Diler Özer, son yıllarda “farklılıklara” hitap etmeye çalıştıklarını belirtiyor. Müzik alanında Balkanlar’dan Trakya’ya, İstanbul’a uzanan kültürel iklimin yol göstericiliğinde, güncel temalar ve yeni müzikal ifadeler geliştiren “Gayda İstanbul” projesinin yanı sıra Kürtçe-Türkçe sözlü rock müziği yapan “Bajar” grubu ile Türkmen müziği ve pop müzik projelerinin olduğunu belirten Özer, çeşitlilik yaratarak farklı kitlelere hitap etmeye çalıştıklarını vurguluyor.

BGST’nin bu sezon repertuvarında yedi oyun yer alıyor, bunların üçü ise yeni oyun.

Dalyanoğlu “Bu sezon canlı bir repertuvarımız var ve tıpkı müzikteki gibi, tiyatro alanında da farklı kitlelere hitap etmeyi amaçlıyoruz. Gençlik tiyatrosu oyunlarımız, kadın temalı oyunlarımız, çalışan arkadaşlarımızın hazırladığı ve şirket hikâyelerini konu alan oyunlarımız var” diyor. [Cumhuriyet]