Mavi Marmara’nın En Ayrıcalıklı Yolcusuydu

Etkinlikler
Yunus Emre Tozal’ın haberi Mavi Marmara yolcularından Nuri Yıldız’ın yolculuk boyunca yapılmış röportajlar, yorumlar, değerlendirmeler ve analizlerinin yer aldığı kitapta, geminin en ayrıc...
EMOJİLE

Yunus Emre Tozal’ın haberi

Mavi Marmara yolcularından Nuri Yıldız’ın yolculuk boyunca yapılmış röportajlar, yorumlar, değerlendirmeler ve analizlerinin yer aldığı kitapta, geminin en ayrıcalıkle, en özel yolcusunun hikayesi de anlatılıyor…

Çıra Yayınları’ndan Mavi Marmara ile alakalı belgelerin, ses kayıtlarının, konuşmaların, kısacası Mavi Marmara ile ilgili tüm gelişmelerin içinde yer aldığı, yorumlandığı bir kitap yayınlandı: "Mavi Marmara Seyir Defteri".

Mavi Marmara yolcularından Nuri Yıldız’ın yazdığı kitapta, yolculuk boyunca yapılmış röportajlar, yorumlar, değerlendirmeler ve analizler var. Nuri Yıldız Antalya Kepez Spor Salonu’ndan katılmış yolculuğa ve yolculuk boyunca bir yandan gözlemlerini, Mavi Marmara’daki gelişmeleri aktarırken, diğer yandan sanatçılarla, yazarlar ve aktivistlerle yaptığı röportajlarla Mavi Marmara ruhunu anlatıyor. Kitaptan alıntılayacağımız şu bölüm, Mavi Marmara’nın tüm dünyada nasıl bir etki uyandırdığı ve bu etkisinin nasıl ortaya çıktığını aşikar kılıyor:

"Gemide 587 yol arkadaşıydık. Bunlardan başka bir yolcumuz daha vardı. Her özelliğiyle diğer yolculara göre farklılık arz eden bir yol arkadaşımızdı. (…) Küçücük bir çocuk, dünyada en çok sevdiğini göndermek istiyordu Gazze’ye. Biliyordu ondan ayrılmasının zor olacağını. Buna rağmen "göndermeliyim" diye düşünmüştü. Ağlayarak ayrıldı yetkililere teslim ettiği arkadaşından. İHH yetkililerine teslim edildikten sonra, en sevdiği arkadaşı her basın açıklamasında masada yer alıyordu. Bütün gazetecilerin ve yolcuların ilgi odağı olmuştu. Bu küçücük yolcuyu gemi yolculuğuna teslim eden çocuk, içinde arkadaşı olan sarı kanaryanın kafesini yetkililere uzatırken şöyle diyordu: "Bu benim kuşum, ben onu çok seviyorum. Ben Gazze’ye bu sarı kuşumu bağışlamak istiyorum. Orada insanların özgürlüğü yokmuş, çocuklar özgürce oyun oynayamıyormuş. Sizden ricam, Gazze topraklarına ayak basar basmaz, bu kuşu kafesinden çıkarıp serbest bırakmanız. Serbest bırakıp, özgürlüğüne kavuşturun. Sarı kanaryam, özgürlüğe Gazze’de kanat çırpsın. Sarı kanaryam, Gazze’nin özgürlüğünün sembolü olsun!"

——————————————————————————–

Kitabın Tanıtım metninden:

"Hemen burnumuzun dibinde kopan bir kıyamet var. Çığlıklar yükseliyor orada. Feryatların boyu arşa değdi. Çocukların acı figanları anaların çaresizliğine karıştı. Evinde ölümü bekleyenlerin sayısı binleri buldu.

Ölümü cesurca karşılayanlar şehadete ulaştı. Aç kaldılar, boyun eğmediler. Evsiz kaldılar, yuvaları başlarına yıkıldı, aldırmadılar. Elektrikleri kesildi, suları akmadı, yılmadılar.

Hz. Peygamberin kızı Hz. Fatıma öleli asırlar oldu, ama günümüzde hâlâ Fatımalar yaşıyor. İHH’nın gemileri de Fatımaların yardımına gidiyor. İHH’nın gemileri, mazlum bir halkın yardımına gidiyor. İHH’nın gemileri, bu dünyanın yanlışlığını düzeltmeye gidiyor. İHH’nın gemileri, yeni bir dünya düzeni kurmaya gidiyor.

Bu görev ve sorumluluk hepimizindir. O halde ne duruyoruz? Gelin bu dünyayı değiştirelim. Amaç bu dünyanın değişmesi ise herkesin gemide olması gerekiyor.

Sadece kendisini Müslüman olarak gören değil, insani değerlere sahip olan herkes ya bu geminin içinde olmalı, ya bu geminin içine konulacak yardıma katkı sunmalı, ya da en azından halis bir niyetle duada bulunmalıdır. Aksi halde hiç kimse manevi vebalden kurtulamaz."

Nuri Yıldız – Mavi Marmara Seyir Defteri
Çıra Yayıncılık
Aralık 2010
Sayfa: 176

Haber 7

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme