Manisa mesirle kalkınacak

Etkinlikler
Manisa Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, UNESCO’nun Manisa Mesir Festivali’ni, ”İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne dahil etmesi kararının, Mesir...
EMOJİLE

Manisa Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, UNESCO’nun Manisa Mesir Festivali’ni, ”İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne dahil etmesi kararının, Mesir Festivali’nin ne kadar önemli olduğunun 100 ülke tarafından tescil edilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Kararın, yürütülen iki yıllık çalışmanın bir sonucu olduğunu ve bundan mutluluk duyduklarını ifade eden Karaköse, şunları söyledi:
”İki yıllık çalışmanın ardından başvurumuz kabul edildi, ancak bu bir son değil, başlangıç. Şimdi daha çok çalışmak ve projeler üretmek zorundayız. Çünkü, mesir artık bir dünya dünya kültür mirası. Mesirin bu düşünceden hareketle hassasiyet içinde korunması, değerlendirilmesi ve bunun için uluslararası boyutta düşünülüp projeler hazırlanması gerekli.”

Karaköse, mesirin yaklaşık 500 yıl önce doğal bir tıp ürünü olarak hazırlandığına ve halen bir şifa kaynağı olarak görülmeye devam ettiğine işaret ederek, mesir festivalinin de doğal tıp içerikli organizasyonlarla birlikte, kentin kültürel ve ekonomik gelişmesine ivme kazandıracak boyutta kutlanması konusunda çalışmalarının olduğunu belirtti.

AA