Mahya Sanatı Geleceğini Arıyor!..

Etkinlikler
Mahyalar, Türk İslam sanatının önemli geleneklerinden biri. Her yıl özellikle büyük camilerde rastladığımız mahyalarla ilgili İstanbul’da önemli bir yarışma düzenleniyor. Mahya Tasarım Yarışması...
EMOJİLE

Mahyalar, Türk İslam sanatının önemli geleneklerinden biri. Her yıl özellikle büyük camilerde rastladığımız mahyalarla ilgili İstanbul’da önemli bir yarışma düzenleniyor. Mahya Tasarım Yarışması, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından düzenleniyor. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK) ve Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı‘nca desteklenen Mahya Tasarım Yarışması, İstanbul’da 400 yıldan beri kesintisiz yaşayan bir gelenek olan mahyayı çağdaş dünyanın bir ‘tasarım nesnesi’ olarak yeniden gündeme getirmeyi amaçlıyor. Yarışmayla mahya sanatında yeni açılımlar yapılarak, çağdaş tasarımla buluşması hedefleniyor.

Yarışmaya grafik, görsel sanatlar, mimarlık ve benzeri tasarım disiplinlerinden gelen öğrencilerle, profesyoneller ve konuyla ilgili kişilerin katılabilir. Başvuruların 20 Temmuz’dan başlayarak 5 Ekim 2010 tarihine kadar şahsi olarak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’na yapılması gerekiyor.

Yarışmanın değerlendirilmesi ise bir Seçici Kurul tarafından yapılacak. Yeşim Demir, Zeynep Fadıllıoğlu, Prof. Dr. İsmail Kara, Komet, Nevzat Sayın, Ömer Faruk Şerifoğlu ve Kahraman Yıldız’dan oluşan Seçici Kurul, yarışmaya katılan eserlerden 5 projeyi belirleyecek ve bu projelerin her biri 5 bin TL para ödülü ile ödüllendirilecek. Başvurular arasından seçilen tasarımlar aynı zamanda bir sergi ve katalog ile kamuoyuna sunulacak.

Yarışmaya katılım şartları ve yöntemi ise şu şekilde:

– Yarışma üniversitelerin güzel sanatlar, mimarlık ve mühendislik fakülteleri mezunlarına veya halen bu fakültelere bağlı programlara kayıtlı öğrencilere ve konuyla ilgili kişilere açık.

– Yarışmaya bireysel ya da grup olarak katılabilinir.

– Başvuru formları İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği’nden şahsi olarak alınmalıdır.

Yarışma hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği İstiklal Caddesi Atlas Pasajı No: 131 Beyoğlu 34435 İstanbul adresine başvurabilir ya da +90 (212) 377 02 00 numaralı telefondan bilgi alabilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme