Kutnu Kumaşı Yeniden Gözde

Etkinlikler
Geçmişte padişah giysilerinin hazırlanmasında kullanılan kutnu kumaşından yapılan oyuncak bebek, çanta, kravat gibi hediyelik eşyalar, Gaziantep‘e gelen yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyo...
EMOJİLE

Geçmişte padişah giysilerinin hazırlanmasında kullanılan kutnu kumaşından yapılan oyuncak bebek, çanta, kravat gibi hediyelik eşyalar, Gaziantep‘e gelen yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.

Edinilen bilgiye göre, Gaziantep‘te 16. yüzyıldan bu yana dokunan, eskiden Anadolu’da özellikle alımlı giyinmek isteyenlerin hayallerini süsleyen kutnu kumaşı, o zamanlar zarafet ve estetik ifadesiydi.

Anadolu Selçuklularından bu yana dokunan ve Osmanlı padişahlarına giysi yapılmasında kullanılan kutnu kumaşı, maharetli ellerde bugüne uyarlanarak giysi, çanta ve hediyelik eşya olarak yeniden hayat buldu.

Gaziantep‘e gelen turistlerin ilgisini çeken kutnu kumaşı kullanılarak yapılan oyuncak bebek, çanta, kravat, masa örtüsü, kınalık, mücevher kutusu gibi hediyelik eşyalar, Bayazhan Gaziantep Kent Kültürü Müzesi ile Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi‘ndeki stantlarda 3 ile 25 lira arasında satışa sunuldu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme