‘Kürtçe Zorunlu Ders Olsun’

Etkinlikler
Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediye Başkanı BDP’li Abdullah Demirbaş, 4 yıl önce başlattığı "Her gece bir masal, her ev bir okul" projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında BDP’...
EMOJİLE

Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediye Başkanı BDP’li Abdullah Demirbaş, 4 yıl önce başlattığı "Her gece bir masal, her ev bir okul" projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında BDP’li Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, ilçedeki 15 evi dolaşarak Kürtçe hazırlanan öykü kitaplarını okudu. DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’in "Kürtçe seçmeli ders olsun" önerisine BDP’li Demirbaş, "Kürtçe zorunlu ders olmalı, eğitim yerel yönetimlere devredilmeli" dedi.

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nin BDP’li Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Danıştay tarafından 2008’de "Çok dilli belediyecilik projesi" nedeniyle görevden alınmadan önce hazırladığı "Her gece bir masal, her ev bir okul" projesini hayata geçirdi. İlçedeki evlerde proje kapsamında her gece okunacak Kürtçe kitaplarla Kürtçe’yi öğretmeyi hedefleyen projenin tanıtımını da Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş yaptı.

"ERMENİCE VE SÜRYANİCE KİTAPLAR DA OKUNACAK"
İlçedeki 15 evi akşam dolaşan ve evde yaşayanlara Kürtçe kitap okuyan BDP’li Demirbaş, "Biz bu projeyi sadece dil öğrenmek için değil özgün yurttaş bilincini geliştirmek, halkın bir araya gelerek iletişimde bulunmasını sağlamak, ve kendi dilinin tarihini de böylelikle öğrenmelerini sağlamak için gerçekleştirdik. Bize yasaklanan okullarda eğitime karşı biz evlerimizi özgün okullara çevirerek bu projeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu gece 15 evde bunu başlattık. 100’e yakın aile de bize başvuruda bulundu. Bu başvuruların tamamında projeyi uygulayacağız. Amacımız, her gece masal okuyarak hem dilimizi, kültürümüzü öğrenmek, aynı zamanda da toplantı yaparak eşitler arası iletişimi sağlayarak demokratik aileyi yaratmak. Bu proje kapsamında yakında Ermenice ve Süryanice kitaplarla ailelere de ulaşacağız. Elbette resmi dilimiz Türkçe’dir, ancak biz de kendi dilimizi, kültürümüzü öğreneceğiz. Herkese kendi ana dilinin öğrenme hakkı tanınmalı" dedi.

"KÜRTÇE ZORUNLU DERS OLMALI"
Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’in ?"Kürt kökenli Türk vatandaşları için okullarda ana dilde eğitim seçmeli ders olsun" önerisine değinen Demirbaş, "Ana dil seçmeli değil, zorunlu olmalı. Bir kere biz Kürt kökenli Türk vatandaşı tanımlamasını doğru bulmuyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit ve özgür Kürt vatandaşları olmak istiyoruz. Böyle değerlendirilmeli. Kendi değerlerimizin, kimliğimizin tanınmasını istiyoruz. Ancak Türkiye Cumhuriyetinin sınırları içerisinde özgürce yaşamak istiyoruz. Bu böyle bilinmelidir" diye konuştu.

BDP’li Demirbaş, ana dil sorununun rahat çözülmesi için devletin eğitim hizmetlerini yerel yönetimlere devretmesini istedi.

Faruk YÜCE / AHT

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme