Kukla Ustaları Bursa’da Buluştu

Etkinlikler
Türkiye’nin yanı sıra 6 ülkeden gelen kukla ve gölge oyunu ustalarının katılımıyla düzenlenen ”13. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali”, ”Karagöz Efsan...
EMOJİLE

Türkiye’nin yanı sıra 6 ülkeden gelen kukla ve gölge oyunu ustalarının katılımıyla düzenlenen ”13. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali”, ”Karagöz Efsanesi Canlandırması” ve Karagöz-Hacivat oyunlarıyla başladı.

Karagöz ve Hacivat’ın yapımında çalıştığı rivayet edilen Orhan Camii önünde başlayan festivalde, ”Karagöz Efsanesi Canlandırması” gerçekleştirildi.

Daha sonra festivalin açılışı için Tayyare Kültür Merkezi’ne geçildi. Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi Başkanı Mevlüt Özhan, burada yaptığı konuşmada, 1993 yılında başlatılan festivalin bugüne kadar sürmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Festivalin dünyada mutluluğu kendilerine ilke edinmiş sanatçıları bir araya getirdiğini belirten Özhan, ”Bu tür uluslararası festivaller, ülkeler arası kaynaşmayı sağlıyor. Ustalar, büyülü oyunlarıyla güzel dünyayı anlatacaklar’ dedi.

Konuşmaların ardından, Türk ve Yunanistan, Romanya, Azerbaycan, Kazakistan, Bulgaristan ve İran’dan gelen kukla ve gölge oyunu ustaları, sahnede birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
Daha sonra Türkiye’den katılan gölge oyunu ustaları, katılımcılara Karagöz-Hacivat oyunu sundu. Oyun, çocuklardan büyük ilgi gördü. Festival, 12 Aralık‘ta sona erecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme