Kitaplara Çipli Koruma

Etkinlikler
İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından Yıldız Sarayı‘ndaki Silahhane’de kurulan kütüphanede Türk ve İslam tarihinden başyapıtlar yer alıyor. 15. yüzyılda tercüm...
EMOJİLE

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından Yıldız Sarayı‘ndaki Silahhane’de kurulan kütüphanede Türk ve İslam tarihinden başyapıtlar yer alıyor. 15. yüzyılda tercüme edilen ilk Latince Kuran-ı Kerim benzeri 65 bin eser bulunan kütüphane bünyesinde Osmanlı’ya matbaayı getiren İbrahim Müferrika‘nın 17 orijinal kitabını, Kâtip Çelebi‘nin Cihannüma’sını, Kâşgarlı Mahmud‘un Türkçenin bilinen en eski sözlüğü olan Divânu Lügati’t- Türk’ü ile halen Topkapı Sarayı’nda Kutsal Emanetler Bölümü’nde sergilenen Hazreti Osman‘a sunulan Kuran-ı Kerim’i barındırıyor.

SUUDİ KRAL’DAN KABE ÖRTÜSÜ

Atv Avrupa için Cengiz Erdil tarafından belgeseli hazırlanan IRCICA Kütüphanesi‘nde Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud‘un Kabe’den getirdiği üzeri ayetli kutsal örtüsü, Zaki Ali, Haidar Bambate, Vedat Eldem, Ahmet Ateş, Mustafa Münif Paşa, Murat Hoffman ve Mim Kemal Öke gibi isimlerin kültür varlıkları bulunuyor. Kütüphanenin Genel Direktörü Halit Eren, kütüphanede güvenlik için radyo frekanslı takip sistemini kullandıklarını belirterek, "Her kitabın, okuyucunun göremeyeceği bir yerine gizli bir çip koyuyoruz. Bu çipte kitapla ilgili bütün bilgiler yüklü. Bu çip sayesinde küçük bir aletle raflarda sayım yapabiliyorsunuz. Rafta eksik kitap varsa, yanlış yerleştirilmişse rapor veriyor. Bu kütüphaneden kitap çıkarmak mümkün değil," diyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme