Kitaplar Fuar Fuar Gezecek!..

Etkinlikler
Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür, edebiyat ve yayıncılık alanındaki son gelişmeleri takip etmek, tanıtıma katkıda bulunmak ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla 2010 yılında 5 uluslararası kit...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür, edebiyat ve yayıncılık alanındaki son gelişmeleri takip etmek, tanıtıma katkıda bulunmak ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla 2010 yılında 5 uluslararası kitap fuarına katılacak.

Fuar çalışmaları, bakanlığın koordinatörlüğünde, yayıncılık sektörü meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla oluşturulan ”Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi” tarafından yürütülecek.

Bu kapsamda, Bakanlık ilk olarak 23-26 Mart tarihlerinde İtalya‘da ”Bologna Çocuk Kitapları Fuarı”na katılacak. En önemli çocuk yayıncılığı fuarı olarak nitelendirilen fuarın bu yıl 47‘ncisi düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl 67 ülkeden bin 300 yayıncının yer aldığı fuara, bu yıl da çok sayıda yazar, telif ajanı, illüstratör, televizyon ve film yapımcısı, kütüphaneci, kitapçı ve dağıtıcı katılacak.

Bakanlık tarafından sağlanan 64 metrekare stantta, ”Ulusal Organizasyon Komitesi” tarafından kendilerine yapılan çağrıya cevaben fuara katılan çocuk yayıncıları, eserlerini sergileyebilecek.

Ayrıca, yabancı yayıncılar, telif ajansları, dağıtıcılarla iş görüşmeleri yapabilecek. Fuarda, ayrıca TEDA Projesi kapsamında, Türkçeden yabancı dillere çevrilen çok sayıda çocuk kitabı da ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Türk yayıncıların ikinci fuar durağı Paris olacak. Fransa‘da, Türk Mevsimi etkinliklerinin kapanış dönemine denk gelmesi ve uluslararası yayıncılık alanında ”Fransızca konuşulan dünya” için en önemli fuarlardan biri olan ”Paris Kitap Fuarı” 26-31 Mart tarihlerinde düzenlenecek. Fuara, Türkiye bu yıl geniş ve zengin bir programla katılacak. 240 metrekarelik bir alana kurulacak stantta, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın yanı sıra yayıncılar, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, Türkiye‘nin kültür hayatı ve yayıncılığını tanıtmaya yönelik faaliyetlerde bulunacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı iş birliğinde yürütülen fuar çalışmaları kapsamında, 20’yi aşkın yazar, sanatçı, çevirmen ve kültür insanının katılacağı söyleşiler, imza günleri, paneller gerçekleştirilecek ve uygulama atölyeleriyle yabancı yayıncılar okurlarla buluşacak.

Bölgenin sosyo-kültür hayatı ve yayıncılığı açısından büyük önem taşıyan ”Tahran Uluslararası Kitap Fuarı”, 5-15 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Bakanlığın her yıl katıldığı fuardaki ortak çalışmalar, ”Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi’‘ tarafından yürütülecek. İran‘daki fuardan sonra Türk yayıncılar, Moskova Uluslararası Kitap Fuarı‘na gidecek. 1-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek fuarda, 2008 yılında sağlanan başarının pekiştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye, 2008 ve 2009 yıllarında başarılı çalışmalar ve sunumlar yaptığı ‘‘Frankfurt Kitap Fuarı”na bu yıl da Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinatörlüğünde yayıncılık sektörü meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerle katılacak. 6-10 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek fuarda, yayıncı, yazar, sanatçılar ve çevirmenler ile telif ajansı temsilcilerinden oluşan bir heyette bulunacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme