Kitap Fuarı İlklerle Geliyor

Etkinlikler
Bu sene birbirinden önemli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan 29. İstanbul Kitap Fuarı 30 Ekim Cumartesi günü kapılarını açmaya hazırlanıyor. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye...
EMOJİLE

Bu sene birbirinden önemli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan 29. İstanbul Kitap Fuarı 30 Ekim Cumartesi günü kapılarını açmaya hazırlanıyor.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 30 Ekim-7 Kasım 2010 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 29. İstanbul Kitap Fuarı, 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, yaklaşık 300 etkinlik ile kitapseverlerle buluşacak.

ONUR KONUĞU İSPANYA

İstanbul Kitap Fuarı bu yıl bir ilke imza atarak, bir ülkeyi edebiyatı ve kültürüyle "Onur Konuğu" olarak ağırlayacak. Fuarın bu yılki onur konuğu, ‘İspanya’ olacak, İspanya etkinlikleri Uluslararası Salon’da(5 nolu hol) gerçekleştirilecek. Programında İspanya’dan konuk yazarların katılımıyla söyleşiler, sergi, açılış ve kapanış konserleri yer alacak. İspanya’dan Juan José Armas Marcelo, Luis del Val Velilla, Fernando Sánchez Dragó, Luisgé Martin, Soledad Puértolas Villanueva, Julio Llamazares, Ángeles Caso, Rafael Chirbes ve klasik gitar sanatçısı Fernando Espi etkinlikler kapsamında fuar katılımcıları ile biraraya gelecek.

İstanbul Kitap Fuarı toplamda dünyaca tanınmış 45 yazar, şair, çevirmen ve çizeri ağırlayacak. Fuarın yazarları arasında Kiran Desai, David Boratav, Mark Crick, Fanny Joly, John Freely, Maureen Freely, Jo Hodgkinson, Queenie Chan, Jeffrey Kahrs, Mel Kenne, Derick Mattern, Jan Kjær, Merlin P. Mann da bulunuyor. Fuarın yurt dışından gelecek konukları arasında ise Yolanda Cataño (Galiçya), Amaia Gabantxo (Bask Ülkesi), Ned Thomas (Galler) ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın çevirmenleri Hanneke Van der Heijden, Abdulkadir Abdelli ve Ingrid Iren yer alıyor.

‘ZAGOR’, ‘LİMON AĞACI’ KİTAP FUARINDA

Zagor’un yaratıcısı, efsanevi çizer Gallieno Ferri ilk kez Türkiye’den okurlarıyla İstanbul Kitap Fuarı’nda bir araya gelecek. İtalya’dan çok sayıda çizerin konuk olacağı etkinlik ise 6 Kasım Cumartesi günü düzenlenecek.

Fransa’da yayınlanışın ardından Türkçe’ye de çevrilen çok satan kitapların yazarı Jean Christophe Grangé İstanbul Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalayacak ve okurlarıyla söyleşecek. Birkaç sene önce aynı isimle Türkçe’ye çevrilen ve filmi çekilen ‘Limon Ağacı’ kitabının yazarı Sandy Tolan da kitap fuarın önemli isimleri arasında yer alıyor.

İSTANBUL’U YAZMAK

Ana teması "İstanbul’u Yazmak" olan kitap fuarı ‘İstanbul’u yazan yazarları’ fuara davet ediyor. Bu kapsamda baba-kızın birlikte katılacağı söyleşiyle John Freely ve Maureen Freely ilk kez bir söyleşide bir araya gelmiş olacak. Fuarda kitapseverler İstanbul’un kedilerine, sokaklarına Catherine Pinguet ile bakacak, Petros Markaris ile eski İstanbul’u ve polisiyeleri konuşacaklar.

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen "Word Express-Balkanlar’dan İstanbul’a Edebi Bir Yolculuk" projesi kapsamında genç şairler de İstanbul’da buluşacak. Projenin bir ayağı olan "Şiir Otobüs"ü ile fuar ziyaretçileri TÜYAP‘a şairlerle birlikte ulaşmış olacaklar. Proje kapsamında TÜYAP’ta Katerina Iliopoulou (Yunanistan), Sian Melangell Daffyd (Galler), Radu Vancu (Romanya), Milan Dobricic (Sırbistan) ve Yannis Isidorou (Yunanistan) katılımıyla okuma düzenlenecek.

YAYINLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜL TÖRENİ

İstanbul Kitap Fuarı bu sene önemli bir etkinliğe; Uluslararası Yayıncılar Birliği/Yayınlama Özgürlüğü Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapacak. 2005 yılından itibaren dünyanın herhangi bir yerinde yayınlama özgürlüğünün savunulması ve teşvik edilmesi bağlamında önemli katkılarda bulunmuş bir kişi ya da kurumu onurlandırmak üzere verilen "Yayınlama Özgürlüğü Ödülü" bu sene 2 Kasım Salı günü Uluslararası Salon’da düzenlenecek bir törenle sahibini bulacak.

İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen "20. İstanbul Sanat Fuarı" ile eş zamanlı gerçekleştiriliyor. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere ücretsiz olduğu fuarların giriş bedeli 5 TL. Fuarlar 30 Ekim-6 Kasım tarihlerinde 11.00-20.00 saatleri, kapanış günü olan 7 Kasım 2010 tarihinde 11.00-19.00 saatlerinde, Uluslararası Salon ise 30 Ekim-2 Kasım 2010 tarihleri arasında 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme