Kısadan Hisse Kısa Film Festivali Sezonu Açtı

Etkinlikler
Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği tarafından 6 yıldır “Kısadan Hisse Kısa Film Günleri” adıyla düzenlenen yarışma 7. Yılında “Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali” olarak yoluna devam ediyor.   ...
EMOJİLE

Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği tarafından 6 yıldır “Kısadan Hisse Kısa Film Günleri” adıyla düzenlenen yarışma 7. Yılında “Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali” olarak yoluna devam ediyor.

 

  1. Yılında “Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali” olarak düzenlenen yarışmanın tanıtım toplantısı 7 Haziran Salı günü 15:00’te Beyoğlu Akademide gerçekleştirildi.

 

Özgün ve özgür kısa filmleri sinemaseverlerle buluşturarak, genç yeteneklerin sektöre kazandırılmasını amaçlayan yarışmanın Festival olması, yenilikleri de beraberinde getiriyor. Festival sırasında İstanbul’un iki farklı yakasında eş zamanlı olarak kısa film gösterimleri yapılacak. Farkındalık oluşturmak adına görme ve işitme engellilere özel gösterimler düzenlenecek.

Festival sürecinde sinemada dijital dönüşüm, sinema tarihi ve sinema eleştirmenliği üzerine paneller yapılırken öte yandan düzenlenecek olan Workshop, Master Class ve usta-çırak buluşmalarıyla birlikte dopdolu bir Festival sinemaseverleri bekliyor.

Tüm bu organizasyonlar Festival Haftası olarak belirlenen 7-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildikten sonra, 12 Kasım Cumartesi akşamı görkemli bir törenle ödüller sahiplerini bulacak.

TOPLAM 6 FARKLI KATEGORİDE ÖDÜL VERİLECEK   

Daha önceki yıllarda Genel ve Lise olarak 2 kategoride düzenlenen yarışmada bu yıl eserler “Kurmaca” , “Belgesel” , “Animasyon” , “Deneysel”  “Lise” ve “Senaryo Yapım Desteği” olmak üzere 6 farklı kategoride değerlendirilecek.

“Kurmaca” , “Belgesel” ve “Animasyon” kategorilerindeki en iyi filmlere 10.000 TL

“Deneysel” kategorideki en iyi filme 5.000 TL

“Lise” kategorisindeki en iyi filme 5.000 TL ve OSE Eğitimi, 2 ve 3. Filmlere ise yine OSE Eğitimi verilecek.

“Senaryo Yapım Desteği” ödülünü kazanan yönetmene ise en az 20.000 TL yapım desteği verilecek.

ÖN JÜRİ ÜYELERİ BELLİ OLDU

Festivalin ön değerlendirme jürisinde sinema yazarı ve öğretim görevlisi Döndü Toker, yönetmen Ömer Dişbudak, gazeteci Ali Demirtaş ve geçtiğimiz yıl Kısa’dan Hisse Kısa Film Yarışması’nda Birincilik Ödülü kazanan yönetmen Muhammed Furkan Daşbilek yer alıyor.

SON BAŞVURU TARİHİ 30 EYLÜL

Yarışmaya başvurular 8 Haziran-30 Eylül 2022 tarihleri arasında www.filmfreeway.com adresi üzerinden yapılacak.

Festival hakkında ayrıntılı bilgilere ise www.kisadanhisse.org üzerinden ulaşılabilirsiniz.

Bu yıl Festivalde kısa film senaryoları da yarışacak. Alt limit 20 bin TL olarak belirlenen yarışmada, kazanan senaryoya yapım desteği film çekim çalışmaları başladığı anda teslim edilecek.