Kars’tan Rotterdam’a…

Etkinlikler
Ankara Sinema Derneği‘nin düzenlediği yarışmada dereceye giren 5 kısa film senaryosundan yola çıkılarak çekilen Kars Öyküleri adlı film, 39. Rotterdam Film Festivali‘ne seçildi. Kars Öykül...
EMOJİLE

Ankara Sinema Derneği‘nin düzenlediği yarışmada dereceye giren 5 kısa film senaryosundan yola çıkılarak çekilen Kars Öyküleri adlı film, 39. Rotterdam Film Festivali‘ne seçildi.

Kars Öyküleri, 27 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde seyirciyle buluşacak. Ankara Sinema Derneği‘nin Gezici Festival kapsamında düzenlediği Kısa Film Senaryo Yarışması’nın teması, Gezici Festival‘in o yılki ana durağı Kars kenti olduğundan Kars olarak belirlenmişti. Ödül ise yarışmanın çıkış noktasına uygun biçimde, seçilen beş senaryonun filme çekilmesiydi. ‘Kars Öyküleri Kısa Film Senaryo Yarışması’na 100’den fazla başvuru oldu. Zeki Demirkubuz, Ümit Ünal ve Önder Çakar‘dan oluşan Seçici Kurul, Özcan Alper‘in "Moto Guzzi", Zehra Derya Koç‘un "Kül", Ülkü Oktay‘ın "Zilo", Ahu Öztürk‘ün "Açık Yara" ve Emre Akay‘ın "Küçük Bir Hakikat" adlı senaryolarını seçti ve bu senaryolar 2007 yılının Kasım ayında düzenlenen Gezici Festival sırasında Zeki Demirkubuz ve Cem Yılmaz‘ın katıldığı bir atölyede geliştirildi. Kazanan beş senaristin senaryoları, beş ayrı kısa film olarak çekildi ve Kars Öyküleri adlı uzun metrajlı film ortaya çıktı.

Kars‘ın eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu‘nun desteğiyle, Kars ili ve çevresinde yapılan çekimlerde Ayda Aksel, Bennu Yıldırımlar, Meral Çetinkaya, Ozan Bilen, Şebnem Köstem, İskender Bağcılar, Erol Babaoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Necmettin Çobanoğlu, Ruhi Sarı, Müge Ulusoy, Begüm Birgören, Rıza Akın, Rıza Sönmez, Derya Durmaz, Birsu Demir, Berna Adıgüzel ve Turgay Tanülkü gibi önemli oyuncular gönüllü olarak rol alarak bu projeyi desteklediler. Yapımcılığını Gezici Film‘in üstlendiği Kars Öyküleri‘nin yürütücü yapımcısı Özkan Yılmaz, görüntü yönetmeni Özgür Eken, cast direktörü Harika Uygur; kurgucusu Çiçek Kahraman ve Ulaş Cihan Şimşek, ses mühendisi İsmail Karadaş ve sanat yönetmeni Natali Yeres. Müzikler ise Kalan Müzik ve Median Music, Post prodüksiyon aşamasında Fono Film; 1000 Volt, ve işler prodüksiyon filmlere destek verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ndan yapım sonrası desteği alan Kars Öyküleri 39. Rotterdam Film Festivali‘ne seçildi. Avrupa‘nın en eski ve köklü festivallerinden olan Rotterdam, genç sinemacıların ilk filmlerini programına alarak onların uluslararası alanda tanınmasını sağlıyor. Kars Öyküleri 27 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, Parlak Gelecek Dünya ilk gösterimini yapacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme