‘Karikatür Gerçeği Yansıtmaz’

Etkinlikler
Karikatürist Salih Memecan, Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğü Ekonomi Topluluğu’nun konuğu olarak Gaziantep’e geldi. Üniversite öğrencileri ile bir araya gelen usta çizer, bir şeyler...
EMOJİLE

Karikatürist Salih Memecan, Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğü Ekonomi Topluluğu’nun konuğu olarak Gaziantep’e geldi. Üniversite öğrencileri ile bir araya gelen usta çizer, bir şeyleri karikatürle anlatmanın yazıyla anlatmaktan daha kolay olduğuna dikkat çekti. Memecan, karikatürün gerçeği yansıtmak için değil, abartmak ve dalga geçmek için yapıldiğini ifade etti.

Çocukluğunda kekeme olduğunu söyleyen Memecan, çizim yapmasının kabiliyetten değil mecburiyetten ortaya çıktığını belirtti. Duygularını konuşmak yerine çizerek anlatmayı tercih ettiğini vurgulayan Salih Memecan, karikatürist olmak için sürekli çizmek gerektiğini ifade etti.

1971 yılında ilk profesyonel karikatürünü çizdiğini vurgulayan Memecan, "Karikatür çizmek için ilham gelmesini beklemeyin. Masanın başına oturun mutlaka bir şeyler çıkar. Bana hep o kadar okudun ama neden işini yapmıyorsun diye soruyorlar. Okumasaydım, eğitim almasaydım bunları ortaya çıkaramazdım. Eğitimli ve bilgili olmak çok önemli. Siz birileriyle dalga geçerken sizle dalga geçilmesini istemiyorsanız bilgili olmanız şart." şeklinde konuştu.

Karikatüristliğin her zaman, her yerde çizebilmek gibi güzel bir yanı olduğuna dikkat çeken Memecan, şöyle dedi: "Hiçbir zaman bana karikatür çizdiğim gazete şunu çizme demedi. Çünkü benim bir kitlem var. Gazetedekiler de, ‘zaten bu adamı sevenler karikatürleri için bu gazeteyi alıyor’ diyorlar. Bugüne kadar gazeteye gönderdiğim hiçbir karikatür bana geri dönmedi. Benim dünya görüşümle yakın olduğu için şimdikileri daha yumuşak çiziyorum. Bu da benim en doğal hakkım. Elbette ki bana karşı olanları biraz daha sert çizdiğim zamanlar oluyor."

Ekonomi Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Rüstem Yanar, söyleşinin sonunda Salih Memecan’a hediye takdim etti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme