Karagöz Yeniden Sahnede

Etkinlikler
14. yüzyılda yaşayan mutasavvıflardan Şeyh Küşteri‘nin yadigârı ‘Karagöz ve Hacivat’ oyununa ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle öğrenciler Bursa Karagöz Müzesi‘ndeki g...
EMOJİLE

14. yüzyılda yaşayan mutasavvıflardan Şeyh Küşteri‘nin yadigârı ‘Karagöz ve Hacivat’ oyununa ilgi her geçen gün artıyor.

Özellikle öğrenciler Bursa Karagöz Müzesi‘ndeki gösterilere büyük ilgi gösteriyor. Müzede 8 ayda sergilenen 130 gösteriyi 10 bin kişi izledi. Gösterileri 500 yabancı turist de izledi.

Yabancılar arasında en çok ilgiyi Japon ve Yunan turistlerden gördüklerini belirten Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Bursa Şube Başkanı Şinasi Çelikkol, "Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Sigorta işbirliğinde hayata geçirilen ‘Bir usta, bin usta’ projesi kapsamında geçtiğimiz nisan ayında bir kurs başlatmıştık.

Kursumuzu başarıyla bitiren 28 kişinin çoğu Hacivat-Karagöz oyununu sahneliyor. Müzemizi sanata ilgi duyanlar saatlerce geziyor, ama sanatı bilmeyenler bakıp geçiyor." dedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Müzesi‘nde yeni sezonda oyunlar 13 Ekim’den itibaren başlayacak. Gösteriler çarşamba günleri saat 11.00 ile 14.00’te, perşembe günleri 11.00’de, cumartesi günü ise 11.30’da gerçekleşecek. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme