Kara Şövalye 700. Macerasında

Etkinlikler
Bob Kane ve Bill Finger tarafından yaratılan Batman ilk olarak Detective Comics’in Mayıs 1939′da yayınlanan 27. sayısında okuyucunun karşısına çıktı. Mayıs 1940′da da Batman’in...
EMOJİLE

Bob Kane ve Bill Finger tarafından yaratılan Batman ilk olarak Detective Comics’in Mayıs 1939′da yayınlanan 27. sayısında okuyucunun karşısına çıktı. Mayıs 1940′da da Batman’in kendi adını taşıyan çizgi roman serisi DC Comics tarafından yayınlanmaya başladı.

İlk sayının üzerinden tam 70 sene geçti Amerika’da Batman çizgi romanının 700. sayısı yayınlanacak. DC Comics firması 700. sayı ile birlikte yayın hayatının 75. senesini de kutlayacak.

Batman’in 700. sayısı Grant Morrison tarafından yazıldı ve Tony Daniel, Andy Kubert & Frank Quitely tarafından çizildi. Kapak çizimi ise David Finch’e ait.

"The Dark Knight" ve "The Caped Crusader" olarak da bilinen Batman, gizli kimliği milyarder sanayici, playboy ve hayırsever olan Bruce Wayne‘nin gizli kimliğidir.

Süper güçleri olmamamsı ve karanlık bir atmosfere sahip olması onun diğer kahramanlardan ayırır.

Frank Miller’ın 50 yaşında ve emekli olmuş Batman’in geri dönüşünün anlattığı 1986 tarihli "Batman: The Dark Knight Returns" Batman külliyatı içerisnde en özel serilerden olmuştur. Karakteri karanlık kökenine geri döndüren ‘The Dark Knight Returns’ büyük maddi başarı elde etti ve çizgiroman tarihinde bir kilometre taşı oldu.

4 sayılık bu mini seri aynı zamanda Batman’in popülerliğini yeniden üst seviyelere çıkarttı. İzleyen yıllarda çıkan "Yer One" ile de yazar Frank Miller ve çizer David Mazzucchelli Batman‘in kökenini yeniden anlattılar.

Alan Moore ve Brian Bollan ise 1998’deki Batman: The Killing Joke’da "karanlık" anlatımı sürdürdüler. Bu hikâyede Joker, Komiser Gordon’un akıl sağlığını bozmaya çalıştı kızını kaçırarak işkence ederek kötürüm bıraktı. Bu tarz konular ve anlatımdaki üslup çizgi romanların çocukların eğlencesi olmaktan uzaklaşmasına ana etkenler oldu.

Beyazperdenin de en sevdiği kahramanlardan olan ‘Batman’ sinemaya da defalarca uyarlandı. Tim Burton’ın modern bir yorum getirdiği ‘Batman’ ve ‘Batman Returns’ çok başarılıydı ama Joel Schumacher‘in yönettiği 3. ve 4. filmler çizgi roman ruhu taşımayan filmler olarak ağır eleştirler aldı.

Ama 2005 yılında Yarasa Adam, Christopher Nolan‘ın imzasıyla tekrar karanlık salonlara döndü ve ‘Batman Begins’ ve özellikle ardından gelen ‘The Dark Knight/ Kara Şövalye’ sadece serinin değil sinema tarihinin en iyi uyarlamaları arasında yer aldı.

2008 yapımı ‘Kara Şövalye’ senaryosu, Heath Ledger‘ın oyunculuğu, atmosferi ve sahneleriyle beyazperdenin en özel filmlerinden biri oldu. Batman serisinni üçüncü filmi de yine Nolan’ın yönetmenliğinde 2011 yılında gösterime girecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme