Kapadokya’nın Muhteşem Müzeleri

Etkinlikler
Türkiye’nin peri bacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın merkezini oluşturan Nevşehir, açık hava müzeleri, kültür ve yaşam müzesi, polis müzesi, folkl...
EMOJİLE

Türkiye’nin peri bacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın merkezini oluşturan Nevşehir, açık hava müzeleri, kültür ve yaşam müzesi, polis müzesi, folklorik bebek müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi ile müze zengini bir kent oldu.

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Bölgede tarihe ışık tutan eser ve yapıların yer aldığı müzeler arasında en çok ziyaretçiyi Göreme Açık Hava Müzesi çekiyor.

Nevşehir’in merkeze bağlı Göreme beldesi sınırlarındaki, Nevşehir’e 13 kilometre uzaklıkta ve Göreme Kasabasının 2 kilometre doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeri olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekanları ile özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

 

ZELVE AÇIK HAVA MÜZESİ

Nevşehir’in Avanos ilçesi sınırlarında kalan Zelve Açık Hava Müzesi ise üç büyük vadiden oluşuyor. Birbirinden ilginç yeryüzü oluşumlarını, farklı şekillerdeki peribacalarını güvercinlikleri, manastırları, kaya evleri ve kiliseleri bünyesinde barındıran Zelve Açık Hava Müzesi, ziyaretçilerine büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Yakın zamana kadar bir yerleşim merkezi olan ve 1950’li yıllarda erozyon nedeniyle boşaltılan bu tarihi mekan yılın hem mevsiminde turistlerin ilgisini çekiyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme