İzmir’de Bu Hafta Ne Var Ne Yok?

Etkinlikler
İzmirli sanatseverleri, kültür sanat etkinlikleri açısından zengin bir hafta bekliyor. İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu hafta, şiddetin insan hayatının içine ne kadar sızdığını çarpıcı dille anlata...
EMOJİLE

İzmirli sanatseverleri, kültür sanat etkinlikleri açısından zengin bir hafta bekliyor.
İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu hafta, şiddetin insan hayatının içine ne kadar sızdığını çarpıcı dille anlatan ”Barut Fıçısı” adlı oyununu ilk kez seyirciyle buluşturacak. Kenter Oyuncuları da İzmir’e ”39 Basamak” adlı oyunlarıyla konuk olacak.
Kentteki farklı sergi salonları da bu hafta yeni sergilerle sanatseverleri ağırlayacak.

İZDT’de bu hafta

İZDT, bu hafta 4 salonda 5 oyunla perdelerini açacak, ”Barut Fıçısı” adlı oyunu da yarın akşam Sabancı Kültür Merkezi’nde ilk kez izleyiciyle buluşturacak.

Sabancı Kültür Merkezi‘nde üç akşam üst üste sahnelenecek olan ”Barut Fıçısı”, sözlü ve fiziksel şiddetin insan yaşamının içine ne derece sızdığını, insanların tahammülsüzlüklerinin arttığını çarpıcı dille anlatıyor.

Dejan Dukovski’nin yazdığı, Gürol Tonbul‘un yönettiği, müziklerini Cem İdiz‘in yaptığı, danışmanlığını psikolog Levent Mete’nin üstlendiği ”Barut Fıçısı”, 13 yaş ve altındaki izleyicilere önerilmiyor.

Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi, hafta boyunca Woody Allen’ın yazdığı, Barış Eren‘in çevirip yönettiği ”Bir Daha Çal Sam” adlı oyuna ev sahipliği yapacak. Oyun, karısı tarafından terk edildikten sonra hayata tutunmaya çalışan bir adamın öyküsünü, mizahi dille seyirciyle buluşturuyor.

Karşıyaka Oda Tiyatrosu‘nda, 27 Ekim Salı ve 28 Ekim Çarşamba akşamları, Haluk Işık‘ın yazıp Doğan Yağcı’nın yönettiği ”Yollarda” adlı oyun perdelerini açacak. Hülya Savaş Akdoğan‘ın etkileyici bir performans gösterdiği tek kişilik oyunda, eşini 12 Eylül döneminde kaybetmiş, gerçeklik duygusunu yitirmiş bir kadının akıl hastanesindeki öyküsü anlatılıyor.

Konak Melek Ökte Sahnesi‘nde ise Pazar günü hariç hafta boyunca ”Dona Agata’nın Kaçırılışı” adlı oyun izlenebilecek. Gudrun Pausewang‘ın yazdığı, Necmettin Amaç‘ın yönettiği oyunda, yoksul ve çaresiz dört arkadaşın, zengin, soylu, ancak ”baş belası” Dona Agata‘yı kaçırmaları ve ardından gelişen olaylar anlatılıyor.

Konak Sahnesini her zaman olduğu gibi bu Pazar da minik tiyatroseverlere ayıran İZDT, Fakir Baykurt‘un eserinden uyarlanan ‘‘Sakarca” adlı çocuk oyununu sahneleyecek.

İzmir Sanat’ta Kenter Tiyatrosu

Kenter Tiyatrosu, ”39 Basamak” adlı oyunla yarın akşam ve 24 Ekim Cumartesi akşamı İzmir Sanat Büyük Salon’da olacak. 

Hakan Gerçek, Okan Yalabık, Demet Evgar ve Bülent Şakrak’ın rol aldığı, John Buchan‘nın romanından Patrick Barlow‘un sahneye uyarlanan, ödüllü çevirmen Mehmet Ergen‘in Kent Oyuncuları için Türkçe’ye çevirdiği oyun, gerilim, aksiyon ve komedi unsurlarını bir araya getiriyor.
İzmir Sanat Büyük Salon, 26 Ekim Pazartesi akşamı ise piyanoda Burçin Büke, kontrbasta Volkan Hürsever, vurmalı çalgılarda Ediz Hafızoğlu’ndan oluşan üçlünün caz konseri İzmirlilerle buluşacak.

”Türkiye’nin ilk sakinleri” sergisi

”Türkiye’nin ilk Sakinleri” sergisi, İstanbul ve Denizli’nin ardından Fransız Kültür Merkezi desteğiyle İzmir’e konuk oluyor.

Fransız Kültür Merkezi‘nde dün akşam açılan ve 13 Kasıma kadar gezilebilecek sergide, milyonlarca yıl önce bugünkü Türkiye topraklarında yaşayan ilk insan kültürleri tanıtılıyor.

Türkiye’de keşfedilen prehistorik bulguların zenginliğini gün ışığına çıkaran sergi, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emié ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın himayelerinde ilk kez Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde açılmış, İstanbul ve Denizli’de de tekrarlanmıştı.

Sergiler, etkinlikler

Sadi Kızılşahin’in ”İç Sancısı” adlı resim sergisi, 3 Kasıma kadar Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Ege Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

İzmir Devlet Resim Heykel Müzesinde Uluslararası Multidisipliner Kadın Kongresi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen ve Resim Heykel Müzesinin koleksiyonundan derlenen ”Türk Resminde Kadın: 1900-2000” başlıklı sergi, Türk resim tarihinde bir yolculuk yapmak isteyenlerce gezilebilecek.

”Epson Art Photo Award” fotoğraf sergisi, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisinde açıldı. 3. EgeArt etkinlikleri kapsamında Ege Üniversitesi ve Goethe-Instıtut işbirliğinde düzenlenen sergide, 110 adet eser 25 Ekime kadar sergilenecek.

Birol Üzmez‘in ‘Aile Evleri’ni konu aldığı fotoğraf sergisi, Konak Belediyesinin desteğiyle Kemeraltı Abacıoğlu Hanı’nda açıldı. Sergide yer alan fotoğraflarda, Musevilerin kentten ayrılmasının ardından yoksul insanların yerleştiği özel aile evleri anlatılıyor.

İş Bankası Sanat Galerisi’nde 6 Ekim Salı günü açılan Oktay Değirmenci ve Aysın Akay’n resim ve özgün baskı sergisi, bu hafta da sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor.

Ahmet Gürel ile Hanri Benazus’un arşivlerinden derlenen ”Atatürk’e Saygı", Cumhuriyet’in Aydınlanması Işığında Eğitim 1923-1938” fotoğraf sergisi, ay sonuna kadar EÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde gezilebilir. 

Karşıyaka Çarşı Sanat Galerisi‘nde Emine Ermiş’in resimlerinden oluşan sergi de ay sonuna kadar sanatseverlerle buluşacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme