Itrî Sempozyumu’nun açılış konuşması Gül’den

Etkinlikler
2012’nin UNESCO tarafından ‘Uluslararası Itrî Yılı’ ilân edilişinin ardından duyurulan Uluslararası Itrî Sempozyumu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün teşrifleri ...
EMOJİLE

2012’nin UNESCO tarafından ‘Uluslararası Itrî Yılı’ ilân edilişinin ardından duyurulan Uluslararası Itrî Sempozyumu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün teşrifleri ve konuşması ile 23 Kasım Cuma günü saat 10.00’da Haliç Sütlüce Kongre Merkezi’nde başlayacak.

Açılış konuşmasını; ney sanatçısı Kudsi Erguner ve viyolonsel sanatçısı Eric Maria Couturier’in Itrî ve Bach melodileri üzerinden yorumlayacakları doğaçlama konser izleyecek. Haliç Sütlüce Kongre Merkezi Sâdâbâd Salonu’nda gerçekleşecek oturumlar, Bahçeşehir Üniversitesi Itrî Topluluğu tarafından verilecek Itrî konseri ile tamamlanacak. 24 Kasım Cumartesi günkü oturumları izleyecek semâ gösterisi ise FSMVÜ-MEDİT Yenikapı Mevlevîhânesi Kampüsü’nde gerçekleşecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından sunulacak semâ gösterisinde, Itrî’nin Segâh Âyini icrâ edilecek.

Fatih Sultan Mehmed Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT)  tarafından tasarlanan sempozyuma; alanında uzman yerli ve yabancı müzikbilimci, sanat tarihçisi, kültür tarihçisi ve edebiyatçı başta olmak üzere toplam 28 araştırmacı katılacak. Toplam 7 oturumdan oluşacak sempozyumda sunulacak bildiriler daha sonra Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Merkez Bankası, Atatürk Kültür Kurumu tarafından desteklenen ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın yüksek himâyelerinde gerçekleşen sempozyumun ardından 3 Aralık’ta ‘Uluslararası Itrî Yılı’ münasebetiyle Paris UNESCO Merkezi’nde bir etkinlik düzenlenecek. Bu etkinlikte TRT radyo sanatçısı Mustafa Doğan Dikmen, Yaprak Sayar ve Akis Ensemble tarafından Itrî’nin eserlerinden oluşan bir konser verilecek. Etkinlik daha sonra Yunus Emre Enstitüsü’nün katkıları ile Brüksel’de ve İstanbul Aya İrini’de tekrarlanacak.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme