İşte Türkiye’nin Hazineleri!..

Etkinlikler
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, UNESCO‘nun somut olmayan kültür mirası çalışmaları kapsamında, Türkiye’nin 2010 yılı ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ ...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, UNESCO‘nun somut olmayan kültür mirası çalışmaları kapsamında, Türkiye’nin 2010 yılı ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ adaylarını belirledi.

Cam boncuğu, ebru, tezhip, dokumacılık, bağlama, kispet ve sipsi yapımcılığı, yazma sanatı, çini sanatı gibi alanlarda usta 16 isim çeşitli yayınlarla dünyaya tanıtılacak. UNESCO‘nun, "Yaşayan İnsan Hazineleri Listesi"ne aday gösterilecek bu kişilerin, tüm dünyanın ortak mirası olmaları sağlanacak.

Türkiye’nin 2010 yılı "Yaşayan İnsan Hazineleri" adayları şu isimlerden oluştu: Neşet Ertaş (Abdallık Geleneği-Halk Ozanlığı), Yaşar Güç (Anadolu’da icra edilen hortlama kaval-dilli dilsiz), Halime Öğüt (Anadolu’da yaşayan sipsi ve dilsiz kaval), Mahmut Sür (Cam boncuğu), Mehmet Gürsoy (Çini sanatı), Emine Karadayı (Dokumacılık ve doğal boyamacılık), Cemil Kızılkaya (Yazma sanatı), Maksut Koca (Âşıklık), Ali Rıza Ezgi (Âşıklık), Veli Aykut (Âşıklık-Zakirlik), Mehmet Bedel (Sipsi yapımcılığı ve icrası), Bekir Tekeli (Bağlama yapımcısı), İrfan Şahin (Kispet yapımcısı), Uğur Derman (Tezhip), Hasan Çelebi (Hüsn-ü Hat), Fuat Başar (Ebru sanatçısı).

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme