İşte Dünyanın En Pahalı Kitabı

Etkinlikler
Dünyanın en pahalı kitabı olarak bilinen, John James Audubon‘un "Birds of America" (Amerika’nın Kuşları) adlı eseri İngiltere’nin başkenti Londra’da açık artırmaya çı...
EMOJİLE

Dünyanın en pahalı kitabı olarak bilinen, John James Audubon‘un "Birds of America" (Amerika’nın Kuşları) adlı eseri İngiltere’nin başkenti Londra’da açık artırmaya çıkarılıyor.

19. yüzyılda yayımlanan kitabın sadece 119 nüshası olduğu tahmin ediliyor. Bunların 108’i müze ve kütüphanelerde bulunuyor.

Bu kitabın farklı bir baskısı 10 yıl önce 8,8 milyon dolara satılmıştı.

Aralık ayında Sotheby‘s müzayede salonunda satışa çıkarılacak olan kitap 1955’te ölen Lord Frederick Fermor-Hesketh’in koleksiyonuna ait.

Kitapta, yaklaşık 500 kuş türünün 1000 kadar gerçek büyüklükte çizimi yer alıyor.

Fransız asıllı Amerikan kuş araştırmacısı ve ressam John James Audubon, çalışmasını 12 yılda tamamladı.

Yazar, tüm Amerika’yı dolaşarak kuş avlıyor ve bunları atölyesine asarak resimlerini yapıyordu.

John James Audubon daha sonra kitabını bastırmak ve zengin müşteriler bulmak için İngiltere’ye gitti.

19’uncu yüzyıldan kalma kitapları toplama tutkusuyla bilinen Lord Frederick Fermor-Hesketh‘in koleksiyonunda William Shakespeare‘nin oyunlarının ilk toplu basımının nadir nüshalarından biri de bulunuyor.

Sothjeby’s şirketinin "İngiliz edebiyatının en önemli eseri" dediği bu kitabın 750 adet basıldığı ve 219’unun bugüne ulaştığı tahmin ediliyor.

Satışa sunulacak 1623 basımı kitabın sadece üç sayfası eksik. Kitabın 2,2 milyon dolara alıcı bulabileceği belirtiliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme