İstancool Çok ‘Cool’ Başladı

Etkinlikler
Hazırlayan: Ali Saran Moda, Sinema, Edebiyat, Mimari ve Müzik alanında önemli isimleri buluşturan İstancoolFestivali‘nin açılışı dün gerçekleşti. Farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren fe...
EMOJİLE

Hazırlayan: Ali Saran

Moda, Sinema, Edebiyat, Mimari ve Müzik alanında önemli isimleri buluşturan İstancoolFestivali‘nin açılışı dün gerçekleşti.

Farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren festival, sanat dallarının birbirleri ile olan ilişkilerinin güçlendirilmesi, aradaki sınırların kaldırılması ve kendi alanlarının uzmanı olan sanatçıların deneyimlerini paylaşması amacı ile organize edildi. Böylesine geniş bir kültürel yelpazeden birçok tanınmış ismi bir araya getiren festival Türkiye’deki sanatseverlerin ilgisini bekliyor.

Dünyanın önde gelen sanatçılarının katıldığı festivalin ilk günü Vakko Kültür Merkezi turu ve brunch, ardından Michael Nyman’ın Türkiye ve Vakko’ya ithaf ettiği piyano resitali ile başladı.

İstancool’un resmi açılış töreni ise Sakıp Sabancı Müzesi‘nde bulunan The Seed’de yapıldı. Davetlilere boğazın kıyısında, İstanbul’un eşsiz manzarasında sunulan kokteylin ardından festivalin organizatörleri olan, Liberatum projesinin mimarı Pablo Ganguli ve İstancool’un Kreatif Başkanı Demet Müftüoğlu yaşadığımız çağa damgasını vuran lider isimleri İstanbul’da buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek bu lider isimlerin kendi alanlarındaki deneyimlerini ve yetkinliklerini İstanbul’un güzellikleri, eşsiz tarihi ve kültürel zenginliği ile harmanlayarak sanatseverlerle buluşturma fırsatı yaratmış olmaktan sonsuz onur duyduklarını açıkladılar.

İstanbul’un dünya üzerindeki önemini bu isimlerle birlikte tekrar hatırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten konuşmacıların ardından çağdaş Türk kültürü performansları sergilenirken öğleden sonra edebiyat ve medya oturumları düzenlendi.

Edebiyat başlıklı oturumda Nobel ödüllü yazar Sir Naipaul, “A Writer’s People: Ways of Looking and Feeling” adlı kitabından okumalar yaparken Vague İtalya Genel Yayın Yönetmeni Franca Sozzani’de katılımcılardan gelen soruları yanıtlayarak moda ve yeni trendler hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Açılış heyecanının atlatıldığı ikinci gün, düne göre daha ilgi çekici bir programa sahip. Bu konuda en ilginç etkinlik şüphesiz Tarık Günersel moderatörlüğünde, Hanif Kureishi, Lady Nadira ve son yılların çok okunan yazarlardan biri olan Elif Şafak Müslüman ülkelerde doğmuş yazarlar olarak, çocukluk dönemlerinin edebi kimliklerini nasıl şekillendirdiğini konuşacakları toplantı olacak.

Bu etkinlik bugün saat 11:00’de İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek. Bunun ardından ise, saat 12:00’de video, duvar resimleri ve akrilik çalışmaları ile meşhur iç mimar Haluk Akakçe ile birlikte müzisyen kimliği ile tanınan Michael Nyman’ın film ve fotoğraf çalışmaları üzerine konuşacakları ilgi çekici bir söyleşi yapılacak.

İstanbul Modern’de yapılacak programın geri kalan kısmı ise şu şekilde;

14:00 Vogue, yetişen Türk tasarımcılar ve Kim Jones portfolyo workshop
15:00 Zaha Hadid – Özel bir konuşma
17:00 Daphne Guinness, Philip Treacy ve Haluk Akakçe ile şapkacılık üzerine söyleşi
18:00 Leyla Umar ve Gore Vidal söyleşisi

Not: Festivalin açılışından renkli görüntüler izlemek için tıklayınız…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme