İstanbul’un Unutulan Çocukları

Etkinlikler
İstanbul Taksim’de bulunan Atatürk Kitaplığı çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Nüfusu giderek artan, sürekli göç alan bir şehir olan İstanbul’a yeni bir hayat kurmak için gelen in...
EMOJİLE

İstanbul Taksim’de bulunan Atatürk Kitaplığı çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Nüfusu giderek artan, sürekli göç alan bir şehir olan İstanbul’a yeni bir hayat kurmak için gelen insanlar arasında belki de en çok çocuklar zorlukları yaşıyor. Kimi çocukların çalışarak aileleriyle birlikte varolma savaşı verdiği İstanbul’da kimsenin belki de farkında bile olmadığı yüzlerce insanın ve daha da önemlisi çocukların dram dolu hikayesi yaşanıyor. Bunlardan bazıları evden kaçıyor, kimi bir gün yolda karşımıza ‘tinerci’ olarak çıkıyor.

İstanbul üzerine çalışan ressam Tuğba Yazıcı,  çalışmaları sırasında işte bu çocukları fark etmiş ve tuvallerine yansıtmış. Bir süre önce İstanbul konulu Chicago’da bir festivale de katılan Tuğba Yazıcı,  İstanbul’u çalışmayı çok sevdiğini söylüyor. İstanbul’un sadece güzel yanlarını değil, dram yüklü hikayelerini de anlatmak istediğini dile getiren Tuğba Yazıcı, kenti daha iyi tanımak için yaptığı geziler sırasında en çok da çocukların dikkatini çektiğini ifade ediyor. Kentin bu unutulan simalarını yeniden hatırlatmak istediğini belirten Tuğba Yazıcı, sergiden elde edeceği geliri de Umut Çocukları Derneği’ne bırakacağını söylüyor. Sergiye ilginin daha iyi olması gerektiğini ifade eden Tuğba Yazıcı, ‘Maalesef aynı ilgisizlik çocuklar için de geçerli’ diyor. 

Tuğba Yazıcı çocukları resimlerken heyecanlandığını söyledi.

Tuğba Yazıcı, çocukları resimlerken heyecanlandığını söyledi.

Tuğba Yazıcı İstanbul çocuklarını resimlerinde anlattı.

Bir çocuk, köpek severken...

Çocuklar hayvanlarla çok daha çabuk iletişim kuruyor. İşte bir çocuk ve kuş arasındaki dostluk...

Uçurtma uçuran çocuklar...

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme