‘İstanbul’un Tarih Sahnesi’

Etkinlikler
Bizans dönemi Hippodromu’ndan Osmanlı dönemi Atmeydanı’na, İstanbul’un en önemli kamusal alanına bir yolculuk; “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” Su...
EMOJİLE

Bizans dönemi Hippodromu’ndan Osmanlı dönemi Atmeydanı’na, İstanbul’un en önemli kamusal alanına bir yolculuk; “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin en önemli yapılarından birini, olağanüstü güzellikteki anıtların süslediği görkemli Hippodrom’u ve Osmanlı döneminin Atmeydanı’nı adeta yeniden kuran ve çevresindeki yaşamı irdeleyen bir sergiye ev sahipliği yapıyor; “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi”.

Hippodrom Bizans İstanbulu’nun en büyük ve önemli yapılarından biriydi. Atmeydanı ise Osmanlı dönemi İstanbulu’nun en önemli ve hareketli kamusal alanlarından biri oldu. Cumhuriyetin kuruluş döneminde de önemli olaylara ev sahipliği yapan ve Sultanahmet semtinde bulunan İstanbul’un bu çok özel ve renkli alanını, Pera Müzesi’nin üçüncü katında ağırlayan “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” sergisi, son derece görkemli eserlerle, 4. yüzyıldan arkeolojik bulgular, mimari çizimler, resimler, fotoğraflar ve gündelik yaşam objeleriyle İstanbulluları yaşadıkları kentle ilgili bir bellek yolculuğuna çıkarıyor.

16 Şubat 2010 tarihinden itibaren ziyarete açılan “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” sergisinde, Paris Louvre Müzesi’nden Cluny Müzesi’ne, İstanbul Arkeloji Müzesi’ne, Topkapı Sarayı’ndan, İslam Eserleri Müzesi’ne, özel koleksiyonlara, farklı yerlerden bir araya getirilen önemli eserlerin ilk kez bu kapsamda sergilenmesi de ayrı bir önem taşıyor.

Bizans imparatorlarının izlediği araba yarışları, Atmeydanı’nda Osmanlı sultanının izlediği oyunları ve şenlikleriyle, tarih içinde birbirini izleyen uygarlıklara göre farklılaşan kültürel yaşam biçimlerine sahne olmuş bu meydan, “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” sergisiyle yeniden kurgulanıyor ve çevresindeki yaşam gözler önüne seriliyor.

İstanbul’un Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin kültürel zenginliğini öne çıkaran etkinlikler düzenleyen İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleşen, küratörlüğünü Ekrem Işın’ın bilimsel danışmanlığını ise Brigitte Pitarakis ve M. Baha Tanman’ın yaptığı “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” sergisi 18 Nisan 2010 tarihine kadar sanatseverleri bekliyor olacak.

Pek çok arkeolojik bulgunun bu kapsamda ilk kez Pera Müzesi’nde sergileneceği “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi”nin arkeolog, tarihçi, bilimadamı gibi uzmanların yanı sıra, yaşadığı kentin tarihine merak duyan İstanbulluların ilgisinin yoğun olacağı bir sergi olması bekleniyor.

"Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi" Sergisi

Yer: Pera Müzesi
Tarih: 16 Şubat – 18 Nisan 2010
Adres: Meşrutiyet Caddesi No:65 Tepebaşı, Beyoğlu – İSTANBUL
Telefon: +90 212 334 99 00

www.peramuzesi.org.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme