İstanbul’un Fethi Opera Olsa…

Etkinlikler
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Suat Arıkan, operada ‘muasır medeniyetler seviyesi’ne ulaşılamadığını söyledi. Batı’da sahnelenen oyunları alıp birebir Türkiye’de ...
EMOJİLE

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Suat Arıkan, operada ‘muasır medeniyetler seviyesi’ne ulaşılamadığını söyledi. Batı’da sahnelenen oyunları alıp birebir Türkiye’de göstermenin yanlış olduğunu belirten Arıkan, Türkiye’nin kendi topraklarındaki hikâyelerden yazılmış bir operaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Arıkan’a göre Anadolu’da destansı anlatımların sahnelendiği operaya malzeme olabilecek zengin bir tarihî miras var. Bu miras doğru değerlendirildiği takdirde dünya çapında oyunların sanata kazandırılabileceğini kaydeden Arıkan, devlet ve belediyelerin açacağı yarışmalarla opera yazımının desteklenmesi gerektiğini savundu. Bu yarışmalardan senede en az bir iki oyunun öne çıkacağına işaret eden Suat Arıkan, "İstanbul’un fethi evrensel bir değer. Bunun sahnelenmesi hem Türkiye’ye hem de dünya sanatına büyük bir katkı sağlar. Üstelik Türkçe yazılacak bu eserler, dünyada Türkiye’nin reklâmı olacaktır." şeklinde konuştu. Opera ve balenin yeterince ilgi görmediğini dile getiren Genel Müdür, yeni projelerden de bahsetti. 

Bunlar arasında en çok dikkat çekeni ise Anadolu’da turneye çıkacak bir ekip. "Daha önce Artvin’e oyun için gidecektik fakat il kültür müdürlüğü ‘salonumuz yok’ cevabını verdi. Hâlbuki bir spor salonunda dahi oynayabilirdik." diyen Arıkan, satın aldıkları bir TIR’ı sahneye dönüştüreceklerini ve Anadolu’ya açılacaklarını belirtti. Bu projeden oldukça umutlu olduğunu dile getiren Arıkan, gittikleri yerlerdeki hevesli gençlere bazı sınavlar yapabileceklerini, böylece müzik kulağı olanları da İstanbul’da eğitmek istediklerini sözlerine ekledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme