İstanbul’dan Saraybosna’ya Sanat Köprüsü

Etkinlikler
İTÜ’den yapılan açıklamaya göre, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Saraybosna Müzik Akademisi Başkanı Prof. Ivan Cavlovic arasında imzalanan anlaşma ile Bos...
EMOJİLE

İTÜ’den yapılan açıklamaya göre, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Saraybosna Müzik Akademisi Başkanı Prof. Ivan Cavlovic arasında imzalanan anlaşma ile Bosnalı öğrencilere İTÜ’nün kapıları açılacak. Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Cihat Aşkın, 2 ülke arasında kurulan kültür ve sanat köprüsünün, Türkiye’nin Bosna’ya karşı tarihsel ve kardeşlik bağlarını daha da güçlendireceğini belirtti.

Saraybosna Filarmoni Orkestrası ile şef Rengim Gökmen yönetiminde bir konser vereceğini ifade eden Aşkın, gelecek yıl bahar aylarından itibaren Saraybosna Müzik Akademisi ile müzik ve dans alanında 4 ayrı proje yapılacağını bildirdi. Aşkın, Boşnak gençlere yüksek lisans ve doktora olanağı sunacaklarını ve İTÜ çatısı altında bu olanakların artarak genişleyeceğini belirtti. İTÜ Rektörlüğünün desteği ile gerçekleştirilen projeyle İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı 3 yıl içerisinde Amerika, Avrupa ve Asya’da 11 adet eş kurum ile anlaşma imzalamış oldu.

AA