İstanbul’dan John Malkovich Geçti

Etkinlikler
”Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali” kapsamında, beyazperdenin ünlü karakter oyuncusu, yapımcı ve yönetmen John Malkovich‘in baş rolünü oynadığı ”Şeytani Komedya” oy...
EMOJİLE

”Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali” kapsamında, beyazperdenin ünlü karakter oyuncusu, yapımcı ve yönetmen John Malkovich‘in baş rolünü oynadığı ”Şeytani Komedya” oyunu Lütfi Kırdar’da sahnelendi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfınca bu yıl 17’ncisi düzenlenen ”Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali” kapsamında ”Şeytani Komedya” isimli oyun Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahnelendi.

Oyun öncesi gazetecilerle bir araya gelen ünlü oyuncu John Malkovich, ”Şeytani Komedya”nın doğru, eksiksiz, yenilikçi ve özgün bir metin olduğunu söyledi.

Avusturyalı yazar, şair ve gazeteci Jack Unterweger’in hayatını anlatan oyunun, Unterweger’i çok iyi bir şekilde yansıttığını dile getiren Malkovich, ”Bu nedenle ben de oyunda bir rol almak istedim. Tabii ki burada Barok müziğin kullanılışı, harika orkestra, iki muhteşem soprano, söylenen aryalar gerçekten çok güzel. Bu nedenle bence eşsiz, daha önce yapılmamış bir yapıt ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Daha sonra ”Şeytani Komedya” adlı tiyatro oyunu, sanat camiasından çok sayıda davetlinin katılımıyla sahnelendi.

OYUN HAKKINDA

Avrupa sahnelerinde büyük ses getiren ”Şeytani Komedya” oyununun sahnelenmesi Enerjisa sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Festivalin bu yıl en çok ses getirecek etkinliklerinden biri olduğu belirtilen oyunda, Viyana Akademi Orkestrası, Vivaldi, Handel, Gluck, Haydn ve Mozart’ın eserlerini sopranolar Aleksandra Zamojska ve Louise Fribo seslendirdi.

Avusturyalı yazar, şair ve gazeteci Jack Unterweger’in gerçek hikayesinin çarpıcı bir şekilde sahnelendiği oyunda Malkovich, 1974’te tutuklanarak hapse giren, yıllar sonra ruh sağlığına kavuştuğu gözlemlenerek serbest bırakılan, özgürlüğüne kavuştuktan sonra yazılarıyla şöhreti yakalayan, ancak hayat kadını cinayetlerinden vazgeçmeyerek hüküm giyen ve sonra intihar eden Unterweger’i canlandırıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme