İstanbul’da Dans Zamanı

Etkinlikler
Bu sezon ”zaman” kavramı üzerine yoğunlaşan festival, 20 ülkeden 40 kadar uluslararası projeye evsahipliği yapacak. Sanatseverler, İstanbul Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali...
EMOJİLE

Bu sezon ”zaman” kavramı üzerine yoğunlaşan festival, 20 ülkeden 40 kadar uluslararası projeye evsahipliği yapacak.

Sanatseverler, İstanbul Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali (iDans) ile 6 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında dans dolu günler geçirecek.

Bimeras Kültür Vakfı tarafından ikinci kez düzenlenen festival, dünyada çağdaş dans ve performans alanını biçimlendiren kişileri buluşturacak.

Festivale Türkiye, Fransa, Belçika, ABD, Hollanda, Almanya, Lübnan, Hırvatistan, İspanya, İran, İsviçre, Bulgaristan, Mısır, Sırbistan, Slovenya, Kamboçya, İngiltere, İtalya, Rusya ve Singapur’dan sanatçılar katılacak.

”Zamanın Dansı/Dansın Zamanı” temasının işlendiği ve ”zaman” kavramını sorgulayan yapıtların sunulacağı festivale, 20 ülkeden 83 sanatçı, 40 performans ile renk katacak.

Gösteriler Fransız Kültür Merkezi, Garajistanbul, Notre Dame de Sion Lisesi, Pera Müzesi, ÇATI Dans Stüdyosu, Roxy Müzik Kulübü ve Tütün Deposu gibi mekanlarda gerçekleştirilecek. Performanslar sonrasında ise sanatçılar ve seyirciler arasında soru ve cevap bölümü düzenlenecek.

iDANS’ta, dans gösterilerinin yanı sıra video çalışmaları, konserler ve enstalasyonlar da yer alacak. Belli bir konu seçerek, bunu bir küratör öncülüğünde biçimlendiren ve böylece eserlerin yaratım sürecine de kuramsal katkıda bulunan iDANS, bu özelliği ile kategorisinde Türkiye’deki ilk ve tek, dünyadaki ise sayılı dans festivalleri arasında yer alıyor.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

FESTİVALDE NELER VAR?

Festivalde Hırvat asıllı İvana Müller, içinde hiç hareket bulunmayan dans gösterisi ile sahne alacak. Hollanda’nın en prestijli ödüllerinden Prens Bernhard Kültür Fonu tarafından verilen ”Charlotte Köhler Ödülü”nü alan eser, ”Hareketsiz dans gösterisi nasıl olur?” sorusunu da yanıtsız bırakıyor.

Walid Raad, 1975-1991 yıllarındaki Lübnan iç savaşında uzaktan kumandalı araba bombalarının kullanılması etrafında gelişen olay ve deneyimlerle ilgili Atlas Group tarafından sürdürülen bir araştırmanın parçasını, sunum ve performans niteliğindeki çalışmasıyla sunacak.

İngiltere’nin önemli koreograflarından Kraliyet Balesi eski baş dansçısı Jonathan Burrows, Matteo Fargion ile birlikte minimalist bir bakış açısıyla hazırladığı gösterisinde, bir anlamda sözcüklerin dansını ortaya koyacak. İkili, 2004 yılında New York Dans ve Performans Ödülü ”Bessie”yi almıştı.

Singapurlu ünlü küratör ve tiyatro yönetmeni Ong Keng Sen, Kamboçya’daki ”ölüm tarlaları”ndan kurtularak sağ kalan son geleneksel Kamboçya dansı ustası, 76 yaşındaki Em Theay’ı sahneye taşıyacak.

Belçikalı film yönetmeni Thierry de Mey, Fransız perküsyonist Jean Geoffroy ile birlikte yarattığı, eleştirmenlerce ”olağanüstü ve zekice” olarak tanımlanan ”Light Music” adlı eseriyle, iDANS’a katılacak. Harekete duyarlı özel bir teknolojinin kullanıldığı gösteride, Jean Geoffroy, boşlukta oynattığı elleriyle müzik üretecek, eş zamanlı hareketler arkadaki ekrana yansıyarak görsel bir şölen sunulacak.

Hırvat sanatçı Andrea Bozic festivale, bir felaket sonrasında kurtarma sahnesi çeken bir ekibini sahneye taşıdığı ”Nothing Can Surprise Us” adlı eseriyle katılacak. Bozic, bu sıra dışı performansını hazırlarken Wolfgang Petersen’in ”Das Boot”, Ridley Scott’un ”Blade Runner”, Andrei Tarkovsky’nin ”Solaris” ve Alfred Hitchcock’un ”Kuşlar” filmlerinden esinlendi.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SANATÇILARIN ÖZEL HAFTA SONU

iDANS, 22-24 Mayıs hafta sonunda yerel sanatçıların eserlerine özel bir yer ayıracak. Fransız Kültür Merkezi’nde genç koreograflardan seçmelerle başlayacak hafta sonu, Taldans ve Hareket Atölyesi’nin en son eserlerinin sergilenmesi ve Mehmet Sander’in bir video gösterimiyle sürecek.

”Zaman, çağdaş dansın yaratım sürecinde nereye denk düşüyor?” gibi sorular festival kapsamında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenecek 2 günlük uluslararası konferans dizisinde masaya yatırılacak. 16-17 Mayısta gerçekleştirilecek konferansa Geisha Fontaine, Rudi Laermans, Christophe Wavelet gibi önemli uluslararası araştırmacı, sanatçı, yazar, dramaturg ve akademisyen katılacak.

Konferansın dikkat çekici bir konuğu da Velimir Abramovic olacak. Tüm dünyada zamanla ilgili tespitleri ilgiyle izlenen ve Zaman Bilimleri Enstitüsü’nün kurucusu olan fizikçi, filozof Abromovic, konferansta çağdaş dansı matematiksel boyutuyla mercek altına alacak.

BİLETLER 12 VE 18 LİRA

Performanslara ve konserlere giriş ücreti indirimli 12 lira, tam 18 lira olacak. Biletler, Biletix, Garajistanbul gişesi ve etkinlik öncesi gösteri mekanlarından alınabilecek.

Ünlü dans yazarları ve akademisyenlerin katıldığı konferanslar ücretsiz gerçekleştirilecek.

Ayrıca festival kapsamındaki 12 gösteriyi izleyenlere ödedikleri bilet parasının yarısı iade edilecek.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme