İstanbul’da Caz Akşamları Başladı

Etkinlikler
Bu yıl 17.si düzenlenen Uluslararası İstanbul Caz Festivali önceki akşam yapılan açılış töreni ve konseriyle başladı. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalin açılışı The...
EMOJİLE

Bu yıl 17.si düzenlenen Uluslararası İstanbul Caz Festivali önceki akşam yapılan açılış töreni ve konseriyle başladı. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalin açılışı The Marmara Esma Sultan‘da gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İKSV olarak, İstanbul Caz Festivali kapsamında müzikseverlerin kültür yaşamlarını zenginleştiren konserler düzenlerken, Türkiye ve Avrupa’dan sanatçıları bir araya getiren European Jazz Club platformu gibi projelerle de Türkiye’de cazın gelişimini desteklemeye çalıştıklarını ifade etti.

Eczacıbaşı, geniş kitlelere ulaşan açık hava konserlerinde festivalin, Chick Corea Freedom Band, Grace Jones, Seal ve Tony Bennett‘i ağırlayacağını belirterek, "İstanbul’u bir caz kentine dönüştüren İstanbul Caz Festivali bu yıl, bu alandaki girişimlerini farklı bir boyuta taşıyarak, düzenlediği Tünel Şenliği ile festivali konser mekânlarından sokaklara ve meydanlara taşıma yolunda yeni bir adım atıyor.” dedi.

Festivalin bu yılki ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’, 40 yıldan uzun bir süredir, caz müzik üzerine yazı ve radyo programlarıyla caz müziğin tanınması ve sevilmesine katkı sağlayan Hülya Tunçağ‘a verildi. Törende bu yıl 13’üncü kez festival sponsorluğunu üstlenen Garanti Bankası‘nın yanı sıra festivale katkıda bulunan gösteri sponsorlarına da teşekkür plaketi sunuldu.

Törenin ardından, Türkiye caz sahnesinin önemli isimlerinin açılış gecesine özel olarak kurduğu ‘İstanbul Jazz Stars’ adlı ekip konser verdi.

Vokallerde Sibel Köse, Melis Sökmen ve Feyza Eren, trompette İmer Demirer ve gitarda Neşet Ruacan’ın solist olarak sahne aldığı kadroda, gitarda Cem Tuncer, trombonda Hakan Çimenot, trompet ve tuşlu çalgılarda Halil İbrahim Işık, tenor saksofonda Engin Recepoğulları, davulda Cem Aksel ve basta Erdal Akyol yer aldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme